2010-05-19 Balon Lech nad Iranem, Shiraz, Iran
W dniach 19–29 maja 2010r. załoga Aeroklubu Poznańskiego w składzie: Beata Choma, Andrzej Skrzypczak i Ania Machowska z balonem SP-BCI "Lech" brała udział w Festiwalu Balonowym w miejscowości Shiraz w Iranie.

Fiesta została zorganizowana przez władze miasta Shiraz, przy współpracy Fundacji Niebo Otwartej Europy z Krakowa, przy okazji spotkania merów i prezydentów wszystkich miast irańskich. Do Iranu pojechało 14 załóg, w tym Polacy, Litwini, Austriacy i Szwajcarzy. Ze względu na to, iż miały to być pierwsze w historii loty balonowe w tym kraju, wojsko podeszło do imprezy z dużą dozą nieufności. W rezultacie pozwolono na jeden pokaz nocny oraz na jeden lot. Zabroniono zabierania w powietrze wszelkiego sprzętu elektronicznego, w tym aparatów fotograficznych, telefonów, radiostacji oraz GPS'ów. W locie każdemu pilotowi towarzyszył oficer do spraw bezpieczeństwa.

Zobacz galerię zdjęć z festiwalu.