Odwiedzin: 1782133 
 
Meteo
   KontaktAktualności
2018-03-15
Kurs teoretyczny do Licencji pil. samolot. PPL(A), szybowc. SPL, balonowego BPL
Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej (Organiz. Szkol. Lotn. ATO) zaprasza na szkolenia teoretyczne do Licencji Pilota Samolotowego PPL(A), Pilota Szybowcowego SPL oraz Pilota Balonowego BPL.

Szkolenia będą realizowane w trybie weekendowym począwszy od 24 marca 2018.
Koszt kursu PPL(A) wynosi 1200 zł (1000 zł dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia) - 9 weekendów;
Koszt kursu SPL wynosi 750 zł (600 zł dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia) - 6 weekendów;
Koszt kursu BPL wynosi 750 zł (600 zł dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia) - 6 weekendów.

Zgłoszenia na kurs proszę przesyłać do 15 marca na adres: paulina.matecka@aeroklub.poznan.pl.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 16 marca br. (piątek) o godzinie 16:00 na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy.
   
2018-01-20
Ireneusz Cieślak - MISTRZ, Skrzydlata Polska 1/2018
W najnowszym numerze czasopisma Skrzydlata Polska ukazał się artykuł autorstwa Ewy Daszewskiej - MISTRZ, poświęcony zmarłemu w ubiegłym roku Ireneuszowi Cieślakowi - wybitnemu pilotowi i instruktorowi balonowemu, zwycięzcy prestiżowych zawodów balonowych - Puchar Gordona Bennetta (1983).
2017-11-02
Zmarł Ireneusz Cieślak, Poznań
W dniu 2 listopada 2017 r. w Poznaniu w wieku 85 lat zmarł Ireneusz Cieślak pilot balonowy, instruktor.

Z Aeroklubem Poznańskim związany od 1950 roku, członek honorowy (2005).
Uczestnik niezliczonych zawodów i imprez balonowych, w tym rangi mistrzostw Świata i mistrzostw Europy.
W roku 1983 zwyciężył w pierwszej powojennej edycji zawodów o Puchar Gordona Bennetta (w załodze ze S. Makne).
Zwycięstwem z 1983 r. załoga balonu SP-BZO "Polonez" na trwale zapisała się w historii światowego sportu lotniczego.
Ireneusz Cieślak w Pucharze Gordona Bennetta startował jeszcze trzykrotnie, jako dowódca balonu zajmując kolejno 4 m. (1984), 5 m. (1985) i 9 m. (1988).
Wspaniały gawędziarz i pasjonat lotnictwa.
Uroczystości pogrzebowe odbyły się w 9 listopada 2017 r. na cmentarzu Junikowo w Poznaniu.
    
2017-09-10
Beata Choma Mistrzynią Europy, Leszno
Beata Choma pilotka Aeroklubu Poznańskiego wygrała rywalizację kobiet podczas IV Mistrzostw Europy Kobiet w balonach na ogrzane powietrze i zdobyła tytuł Mistrzyni Europy.

W ostatnim dniu rywalizacji Beata Choma wyprzedziła dotychczasową liderkę klasyfikacji Litwinkę – Agne Simonaviciute, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Trzecia była Elisabeth Kindermann reprezentująca Austrię.
W zawodach wzięło udział łącznie 28 pilotek z 11 krajów.
Zawody odbyły się w dniach 3-10 września 2017 r. w Lesznie, a organizatorem był Leszczyński Klub Balonowy.

Wyniki zawodów.
Strona zawodów.
Materiał na portalu dlapilota.pl.
2016-05-03
XXXII Balonowe Mistrzostwa Polski 2016, Krosno
W dniach 29 kwietnia - 3 maja 2016 r. w Krośnie odbyły się Balonowe Mistrzostwa Polski. W zawodach wzięły udział załogi Aeroklubu Poznańskiego: Beata Choma - balon TYSKIE SP-BEA (19) i Zbyszek Meller - balon LECH SP-BCI (20).
Balonowym Mistrzem Polski został Jakub Bauta z Aeroklubu Leszczyńskiego.
Imprezą towarzyszącą były rozegrane już po raz siedemnasty Międzynarodowe Górskie Zawody Balonowe.
Zobacz wyniki.2016-05-03
II Festiwal Balonów , Krzyżowa
Z inicjatywy Świdnickiego Klubu Balonowego w dniach 30 kwietnia - 3 maja 2016 r. po raz drugi w Krzyżowej pod Świdnicą odbył się Festiwal Balonów. W imprezie wzięła udział załoga z Aeroklubu Poznańskiego na balonie TYSKIE SP-BIM - pil. Piotr Hałas.
2015-10-06
Balony nad dachami Poznania
Korzystając z braku ruchu samolotów pasażerskich związanego z remontem pasa na poznańskiej Ławicy, nasi piloci balonowi wykonali serię lotów nad dachami naszego miasta.

Malownicze widoki z balonowego kosza można zobaczyć w relacji telewizji WTK, której reporterka wzbiła się w powietrze razem z Beatą Chomą.

2015-09-19
3rd FAI Womens European Hot Air Balloon Championship, Drenthe (Holandia)
W dniach 14-19 września w Drenthe w Holandii odbyły się III Balonowe Mistrzostwa Kobiet.
W zawodach wzięło udział 30 załóg z 13 krajów.
Mistrzynią Europy została Ewa Prawicka-Linke (Polska, Leszczyński Klub Balonowy), przed Daivą Rakauskaite (Litwa) i Elisabeth Kindermann (Austria). Beata Choma (pilotka Aeroklubu Poznańskiego, balon TYSKIE SP-BEA) zajęła 4 miejsce.
Strona zawodów womeneuropeans2015balloon.nl2015-09-13
Balonowe Mistrzostwa Kobiet, Leszno
Podczas rozgrywanych w Lesznie w dniach 10-13 września 2015 r. Balonowych Mistrzostwach Kobiet Mistrzynią Polski została Beata Choma (Aeroklub Poznański), przed Darią Goławską-Dudkiewicz (Aeroklub Leszczyński) i Ewą Prawicką-Linke (Leszczyński Klub Balonowy).

Mistrzostwa towarzyszyły rozgrywanemu, już po raz 24, Balonowemu Pucharowi Leszna.
W Pucharze uczestniczyły 32 załogi z Polski, Litwy i Węgier. Zwycięzcą imprezy został pilot z Litwy Laurynas Komza. Beata Choma (balon TYSKIE SP-BEA) zajęła miejsce 4, a Zbyszek Meller (balon LECH SP-BCI) miejsce 13.
Zobacz wyniki.


Start do wieczornego lotu

2015-07-05
Pre-Mistrzostwa Świata Kobiet, Litwa
Załoga Aeroklubu Poznańskiego w składzie: pil. Beata Choma, Monika Jagła, Alicja Kojak i Andrzej Konstańczuk w dniach 2-5 lipca 2015 r. wzięła udział w odbywających w miejscowości Birštonas (Litwa) zawodach balonowych - Pre-Mistrzostwa Świata Kobiet (Pre-Championship of 2nd FAI Women‘s World Hot AirBalloon Championship 2016)
Podczas zawodów rozegrano 18 konkurencji. Beata Choma startując balonem Tyskie SP-BEA w klasyfikacji generalnej zajęła 7 miejsce, a wśród kobiet była druga.

Link do strony zawodów.

2015-07-05
Załoga Aeroklubu Poznańskiego z wizytą u Polaków na Wileńszczyźnie, Soleczniki
W niedzielę 5 lipca 2015, po zakończeniu zawodów balonowych BirstonasCup 2015, Beata Choma wraz z ekipą spotkała się z mieszkańcami miejscowości Soleczniki na Litwie. Na placu przed gmachem samorządu w centrum miasta zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Wystąpił również solecznicki zespół taneczny ”Smile”. Po godz. 20 nad Solecznikami wzniósł się poznański balon Tyskiez flagą rejonu solecznickiego. Podczas pobytu w Solecznikach załoga balonowa odwiedziła dzieci z Domu Dziecka, do którego przywiozła polskie książki zgromadzone podczas prowadzonej przed wyjazdem zbiórki. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, przede wszystkim panu Przemkowi Grusowi oraz państwu Robertowi i Monice Jagła którzy przeprowadzali zbiórkę oraz członkom Aeroklubu Poznańskiego, firmom Daxer, PTBS Sp. Z o.o., Wydawnictwu LektorKlett Sp. Z o.o., GoldenSubmarine Sp. Z o.o.,Niepublicznemu Przedszkolu Językowemu Michałek w Strzelinie, Niepublicznemu Przedszkolu Ekologicznemu Eko-Przedszkolak w Strzelinie oraz wszystkim osobom wielkiego serca, których nazwiska nie zostały osobno wymienione.

Baloniarze odwiedzili również pobliską miejscowość Soleczniki Male, w której zakończył się rekordowy lot szybowcowy Tadeusza Góry w 1938 r. Za ten lot jako pierwszy pilot na świecie, został on odznaczony Medalem Lilienthala. Dziś śladem tego wydarzenia jest tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę gmachu miejscowej szkoły.
2014-09-13
I Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet , Leszno
W dniach 8-13 września 2014 r. w Lesznie odbyły się I Balonowe Mistrzostwa Świata Kobiet. W zawodach wzięło udział 38 zawodniczek z 16 krajów świata. Mistrzynią Świata została Nicola Scaife z Australii, która pokonała Austriaczkę Elisabeth Kindermann. Brązowy medal zdobyła Agne Simonavicuite z Litwy.
Spośród polskich zawodniczek najlepsza była reprezentująca Aeroklub Poznański Beata Choma, startująca na balonie SP-BEA "Tyskie", która zajęła 13 miejsce.
Więcej informacji na stronie zawodów.
2014-07-12
Beata Choma zwycięzcą XVIII Zawodów Balonowych im. Bogusława Stankiewicza, Pasłęk
W dniach 10-12 lipca 2014 w Pasłęku odbyły się XVIII Zawody Balonowe im. Bogusława Stankiewicza, w których wzięło udział 13 ekip. Silny wiatr utrudniał rozgrywanie konkurencji. W tym roku dwa najwyższe miejsca na podium należały do kobiet. W zawodach zwyciężyła Beata Choma. Tuż za Beatą znalazła się Daria Dudkiewicz z Leszna. Obydwie zawodniczki przyjechały do Pasłęka bezpośrednio z Elektrenai, gdzie wcześniej startowały w Balonowych Mistrzostwach Litwy. Zawodom w Pasłęku co roku patronuje zmarły w 2007 roku Bogusław Stankiewicz, który był ich inicjatorem i organizatorem. W sobotę 12 lipca uczestnicy zawodów wzięli udział w X Zlocie miłośników aniołów pt. „Prawie jak w niebie” w pobliskiej wsi Aniołowo, gdzie wykonano przelot nad wsią.

Przeczytaj informację prasową i zewnętrzną galerię zdjęć.
2014-07-06
XXII Mistrzostwa Litwy Balonów na Ogrzane Powietrze, Elektrenaj, Litwa
Beata Choma wraz z załogą w składzie: Mojka Jagła, Alicja Kojak i Andrzej Konstańczuk zajęła 9 miejsce w XXII Balonowych Mistrzostwach Litwy rozegranych w miejscowości Elektrenaj w dniach 2–6 lipca 2014. W zawodach wzięło udział 31 pilotów z Litwy, Łotwy, Polski, Rosji oraz Ukrainy. W 7 lotach rozegrano 23 konkurencje. W zawodach używano niedostępne jeszcze w Polsce loggery FAI, jakie obecnie wykorzystuje się podczas zawodów rangi Mistrzostw Świata czy Europy. Mają one możliwość deklarowania celów i opcję ręcznego zapisu przybycia do celu. Umożliwiają również rozgrywanie min. takich, zapomnianych już w Polsce konkurencji jak FlyOn, gdzie punkty do których należy dolecieć wyznacza się będąc już w powietrzu. Udział Mistrzostwach Litwy stworzył doskonałą możliwość treningu przed mającymi się odbyć we wrześniu w Lesznie Balonowymi Mistrzostwami Świata Kobiet.

Zobacz zdjęcia z XXII Balonowych Mistrzostw Litwy.
2014-06-21
Wianki nad Wisłą 2014, Warszawa
Przeczytaj reportaż Beaty Chomy o locie balonem Tyskie nad Warszawą w ramach imprezy Wianki nad Wisłą w dniu 21 czerwca 2014r.
2014-06-01
Wielkanocne Zawody Balonowe 2014, Grudziądz
W Skrzydlatej Polsce 6/2014 ukazał się reportaż Beaty Chomy z Wielkanocnych Zawodów Balonowych 2014 w Grudziądzu.
2014-05-30
Tyskie przy Stadionie Narodowym, Warszawa
Balon Tyskie przy Stadionie Narodowym w dniu 30 maja 2014r.
    
2014-05-24
Fiesta Balonowa Białobrzegi 2014, Białobrzegi
Na zlecenie Kompanii Piwowarskiej Aeroklub Poznański z balonem SP-BIM Tyskie w dniach 21-23 maj 2014r. wziął udział w Juwenaliach Politechniki Radomskiej. Okazało się, że w położonych 30 km od Radomia Białobrzegach rozgrywana jest 2 Białobrzeska Fiesta Balonowa, o czym załoga dowiedziała się z plakatów rozwieszonych w budynku portu Aeroklubu Radomskiego. Dzięki uprzejmości głównego organizatora Krzysztofa Kosobudzkiego oraz sędziego Ryszarda Kurowskiego ekipa w składzie Zbyszek Meller (pilot ) oraz Ania Molga, Rafał Siankowski i Filip Żurek dostała zgodę na start w imprezie. Jako że wieczorem 23 maja obowiązkiem załogi było wykonanie pokazu w ramach Juwenaliów nie było jej dane wystartować do pierwszego lotu w zawodach. Dopiero następnego dnia zarówno rano i wieczorem ekipa poleciała w dwóch lotach, w trakcie których rozegrano 5 konkurencji. Osiągnięte wyniki pozwoliły na zajęcie 4 miejsca na 13 startujących załóg. W przerwie między lotami organizatorzy zapewnili dodatkową atrakcje - spływ kajakami po rzece Pilicą, nad którą i jej rozlewiskami balony przelatywały zarówno rano jak i wieczorem.
    
2014-05-03
Górskie Zawody Balonowe 2014, Krosno
W dniach 30 kwietnia - 3 maja 2014r. Beata Choma na balonie SP-BEA Tyskie uczestniczyła w XV Górskich Zawodach Balonowych w Krośnie. Beata zajęła ostatecznie 11 miejsce w gronie 39 pilotów.
Zobacz reportaż.
2014-05-01
Poznaj świat 5/2014
w numerze 5/2014 czasopisma Poznaj świat ukaże się artykuł "Dwie Lechitki nad Formozą" (str. 68) autorstwa Beaty Chomy opisujący udział Beaty i Jolanty Matejczuk (SP-BVC Lech) w Festiwalu Balonowym Taiwan Balloon Fiesta w dniach 11-31 lipca 2013r.
2014-04-20
Pokaz lotów balonowych, Sichów Duży
W Święta Wielkanocne Beata Choma latająca balonem Tyskie wzięła udział w pokazie lotów balonowych zorganizowanym z okazji nad Sichowem Dużym z okazji otwarcia sezonu 2014 w Domu i Bibliotece Sichowskiej im. Krzysztofa i Zofii Radziwiłłów.

Zobacz relację i galerię zdjęć na stronie Beaty Chomy.
...poprzednia
 
do góry

 
Odwiedziny strony
Zlot Gigantów 2017
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl