2009-12-16 Nieuzasadniona skarga mieszkańca Gruszczyna do Rzecznika Praw Obywatelskich, Kobylnica
W dniu 23 listopada 2009r. Rzecznik Praw Obywatelskich, na wniosek jednego z mieszkańców Gruszczyna (wsi graniczącej bezpośrednio z lotniskiem w Kobylnicy), zwrócił się do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego z pismem w sprawie lotów na akrobację Grupy Akrobacyjnej ?elazny nad lotniskiem w Kobylnicy.

W dniu 16 grudnia 2009r. Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego ustosunkował się do powyższego pisma Rzecznika Praw Obywatelskich rozwiewając wszelkie wątpliwości dotyczące sposobu wykonywania lotów przez członków Grupy Akrobacyjnej ?elazny nad lotniskiem w Kobylnicy.

Urząd Lotnictwa Cywilnego nie dopatrzył się nieprawidłowości i poinformował, że nie występują w tym przypadku żadne przesłanki do wstrzymania lotów Grupy Akrobacyjnej ?elazny.

Pismo Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego potwierdza stanowisko władz Aeroklubu Poznańskiego w tej sprawie. Władze Aeroklubu Poznańskiego wielokrotnie podkreślały, że skargi na działalność lotniczą Aeroklubu, zwłaszcza na szkolenie w akrobacji samolotowej, a także na działalność Grupy Akrobacyjnej ?elazny na lotnisku w Kobylnicy są bezzasadne. Loty obywają się z poszanowaniem prawa i obowiązujących przepisów lotniczych. Tym samym wypowiedzi osób niezadowolonych z działalności lotniczej Aeroklubu Poznańskiego, sugerujące, że działalność ta prowadzona jest niezgodnie z prawem, nie mają poparcia w faktach, są wysoce nieodpowiedzialne i świadomie wprowadzają w błąd mieszkańców osiedli sąsiadujących z lotniskiem w Kobylnicy, organy państwowe i samorządowe oraz media publiczne.

Zobacz:
- doniesienia prasowe o skardze mieszkańca Gruszczyna do Rzecznika Praw Obywatelskich
- pismo Rzecznika Praw Obywatelskich do Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego
- odpowiedź Prezesa Urzędu Lotnictwa Cywilnego do Rzecznika Praw Obywatelskich
- komentarz redakcyjny portalu internetowego lotnicza polska.pl
- komentarz redakcyjny portalu internetowego dlapilota.pl