2008-09-07 Hynek Cup 2008, Kaszuby
W dniach 4–7 września 2008r. na Kaszubach rozegrano Międzynarodowe Zawody Balonowe Hynek Cup 2008.

Impreza kwalifikowana była do balonowego Pucharu Polski, mając jednocześnie na celu upamiętnienie tragicznej śmierci płk. Franciszka Hynka. W zawodach wzięła udział załoga z Aeroklubu Poznańskiego w składzie: Beata Choma (pilot), Kasia Klawitter, Piotr Wilczyński, Jacek Salak. Miejsce i termin rozgrywania zawodów nie były przypadkowe. Loty odbywały się w pobliżu miejscowości Szatarpy na Kaszubach, gdzie 50 lat temu 7 września 1958r. w niewyjaśnionych dotychczas okolicznościach podczas lotu balonem zginął płk Franciszek Hynek, wybitny polski pilot – dwukrotny zwycięzca pucharu Gordona Bennetta. Zawody były memoriałem upamiętniającym jego postać. W dniu zakończenia zawodów w Szatarpach odbyła się uroczysta polowa msza święta w Szkole Podstawowej im. płk Franciszka Hynka. Następnie złożono wieńce oraz ogłoszono wyniki zawodów przy pomniku płk Franciszka Hynka, znajdującym się w miejscu katastrofy.

W zawodach wzięło udział 16 załóg z Polski, Litwy oraz Łotwy. Zwyciężył Adam Jaskólski z Konina. Na drugim miejscu znalazł się 7. pilot Mistrzostw Świata 2006 w Japonii Rimas Kostiuskevicius. Trzecie miejsce zajął aktualny mistrz Polski Zbigniew Jagodzik. Beata Choma zajęła 12 pozycję.