2008-07-20 XX Mistrzostwa Świata Latających Modeli Redukcyjnych Samolotów FAI 2008, Włocławek
Sukcesy poznańskich modelarzy na Mistrzostwach Świata Włocławek 2008

W dniach od 11 do 20 lipca na terenie lotniska Aeroklubu Włocławskiego odbyły się XX Mistrzostwa Świata Latających Modeli Redukcyjnych Samolotów FAI 2008. W mistrzostwach wzięło udział 16 zespołów narodowych w konkurencji F4C – makiety samolotów sterowane radiem - (43 zgłoszonych zawodników) oraz 8 zespołów narodowych w konkurencji F4B – makiety samolotów na uwięzi - (17 zawodników F2B seniorzy i 5 zawodników w F4B juniorzy). W tak licznie obsadzonych zespołach Polacy lokowali się na czołowych miejscach. W konkurencji F4B nie mieliśmy sobie równych na świecie – w kategorii seniorów jak i juniorów trzy pierwsze miejsca zajęli Polacy w tym koledzy z Aeroklubu Poznańskiego: Piotr Zawada (senior) medal srebrny oraz Maciej Nowakowski (junior) złoty medal. Polska zdobyła także złoty medal w kategorii drużynowej.

W kategorii F4C wypadliśmy troszkę gorzej zajęliśmy 12, 18 (Robert Makowski Aeroklub Poznański) i 29 miejsce.

W dniu 19 lipca br. na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego z udziałem zaproszonych gości oraz publiczności odbyła się uroczysta ceremonia zakończenia XX Mistrzostw Świata Modeli Redukcyjnych Samolotów. Podczas ceremonii ogłoszone zostały oficjalne wyniki mistrzostw, a zwycięzcom wręczono medale i nagrody. Oficjalnego zamknięcia Mistrzostw Świata dokonał Pan Narve L. Jensen, Przewodniczący Międzynarodowego Jury FAI. Uroczystość zakończył pokaz modelarski przy muzyce w wykonaniu modelarzy z Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu; Michała Rumińskiego - Mistrza Polski w klasie F3A.M oraz Marka Zakrzewskiego.

XX FAI Mistrzostwa Świata Modeli Redukcyjnych Samolotów przyniosły Polakom kolejny wielki sukces i podtrzymaliśmy naszą bardzo wysoką pozycję w sportach modelarskich. Od chwili organizacji Mistrzostw Świata FAI tj. od roku 1970, Polska drużynowo zawsze lokuje się w pierwszej trójce najlepszych drużyn Świata, w tym 7 razy zdobyliśmy złoty medal. Kolega Piotr Zawada, będący członkiem Aeroklubu Poznańskiego, trzy razy (2004 r, 2006 r i 2008 r) zdobywał wicemistrzostwo Świata, a jeden raz (2000 r.) brązowy medal. Jego wychowanek Maciej Nowakowski (junior) złotym medalem kontynuuje mistrzowskie tradycje swojego instruktora.

Gratulujemy naszym kolegom wspaniałej sportowej postawy i osiągniętych wyników. XX Mistrzostwa Modeli Redukcyjnych Samolotów przeszły do historii.

Zobacz stronę i wyniki mistrzostw.

Informację przygotował:
Jacek Nowak
Przewodniczący Sekcji Modelarskiej Aeroklubu Poznańskiego
Zdjęcia zamieszczone w artykule: