2008-10-01 V Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze, Bezmiechowa
Grupa studentów Politechniki Poznańskiej działających w Akademickim Klubie Lotniczym wzięła udział w V Międzyuczelnianych Inżynierskich Warsztatach Lotniczych organizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa w dniach 27 września – 1 października 2008 roku w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej. W ramach warsztatów studenci omówili konstrukcję i zaprezentowali silnik turbinowy poznańskiego modelarza Ryszarda Kucza oraz przedstawili referat dotyczący udziału ekipy Politechniki Poznańskiej w zawodach SAE AeroDesign East 2008.

Zobacz zdjęcia wykonane podczas warsztatów.

W dniach 27-30 września 2008r. odbyły się V Międzyuczelniane Inżynierskie Warsztaty Lotnicze w Akademickim Ośrodku Szybowcowym w Bezmiechowej, zorganizowane przez Stowarzyszenie Młodych Inżynierów Lotnictwa. W warsztatach tych uczestniczyli przedstawiciele: Politechniki Warszawskiej (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa, Koło Naukowe Lotników PW, Koło Naukowe Awioników MELAVIO, Koło Naukowe SAE), Politechniki Rzeszowskiej (Wydział Budowy Maszyn i Lotnictwa, Studenckie Koło Naukowe Lotników PRz, EUROAVIA –Rzeszów), Politechniki Wrocławskiej (Wydział Mechaniczno-Energetyczny - Zakład Inżynierii Lotniczej), Wojskowej Akademii Technicznej (Wydział Mechatroniki - Instytut Techniki Lotniczej). Po raz pierwszy w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele i studenci Politechniki Poznańskiej.

W warsztatach udział wzięły również osoby reprezentujące instytucje związane z lotnictwem oraz z przemysłem lotniczym: Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych, Instytut Lotnictwa, Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych, Stowarzyszenie Mechaników Lotniczych, Eurotech, AeroSolutions, Aero AT, PZL Mielec, PZL - design team.

Politechnikę Poznańską reprezentowali:
mgr inż. Radosław Górzeński (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska)
Wojciech Batog (Wydział Elektryczny)
Hubert Hausa (Wydział Maszyn Roboczych i Transportu)
Krzysztof Kotecki (Wydział Maszyn Roboczych i Transportu)
Grzegorz Kędzierski (Wydział Elektroniki i Telekomunikacji)
Bartosz Gołąbek (Wydział Budownictwa i Inżynierii Środowiska)

W trakcie warsztatów zaprezentowano szereg referatów przygotowanych przez studentów oraz pracowników wyższych uczelni, a także przedstawicieli organów państwowych i reprezentantów firm lotniczych.

Podczas warsztatów nastąpiło rozstrzygnięcie ogłoszonego uprzednio konkursu Bezzałogowych Statków Lotniczych, w którym nie startowała jednak reprezentacja Politechniki Poznańskiej.

W niedzielę członkowie ekipy poznańskiej mieli okazję wykonać loty szybowcowe za wyciągarką na szybowisku Aeroklubu Bieszczadzkiego w Weremieniu.

We wtorek w ramach warsztatów zorganizowano wyjazd do zakładów lotniczych w Krośnie, podczas którego uczestnicy mogli zapoznać się z wyposażeniem i procesem produkcyjnym w zakładach AeroKors, Goodrich i Aero AT.

W ramach warsztatów ekipa Politechniki Poznańskiej zaprezentowała następujące referaty:

„Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej”, Radosław Górzeński
Krótki opis powstania i działalności Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej, dokonania i postawione cele.

„Konkurs SAE Aero Design 2008 – podsumowanie”, Wojciech Batog
Przedstawienie raportu z zawodów SAE Aero Design East 2008. W prezentacji pokazano kulisy powstawania modelu, elementy obliczeń aerodynamicznych oraz relację z samych zawodów.

„Modelarskie silnik odrzutowe”, Grzegorz Kędzierski
Pokaz części modelarskiego silnika odrzutowego udostępnionego przez poznańskiego modelarza Ryszarda Kucza. Prezentacja zasady działania.

Udział ekipy Politechniki Poznańskiej w warsztatach był możliwy dzięki dofinansowaniu udzielonemu przez prorektora Politechniki Poznańskiej, prof. dr hab. inż. Stefana Trzcielińskiego.