2007-11-24 Zbiory śp. Janusza Łukaszewicza
W dniu 24 listopada 2007, podczas spotkania z przedstawicielami Aeroklubu Poznanskiego, Pani Danuta Łukaszewicz przekazała w darze Aeroklubowi zbiory poświęcone historii lotnictwa polskiego gromadzone latami przez zmarłego w październiku b.r. Janusza Łukaszewicza.

Wśród przekazanych materiałów znalazły się: bogaty zbiór fotografii, wycinków prasowych i innych materiałów poświęconych Aeroklubowi Poznańskiemu, niepublikowane rękopisy Janusza Łukaszewicza, korespondencja prowadzona z pilotami polskimi i z zagranicy, liczne publikacje poświęcone poszczególnym aeroklubom regionalnym w Polsce, a także księgozbiór lotniczy. Przekazane publikacje to zarówno opracowania dokumentalne jak i beletrystyka (m.in.):

Wacław Król: Polskie Dywizjony Lotnicze w Wielkiej Brytanii 1940-1945, MON, Warszawa 1982
Wacław Król: Lotnicy spod znaku poznańskiego kruka, Instytut wydawniczy PAX, Warszawa 1971
Tadeusz Schiele: Spitfire, Wydawnictwo Śląsk, Katowice 1957
Heinrich Hoffmann: Me 109 der siegreiche deutsche Jaeger, Entwicklung – Bau – Einsatz, Verlag Heinrich Hoffmann, Monachium (wydana w okresie II wojny światowej)
Janusz Meissner: Niebieskie drogi, Iskry, Warszawa 1954
Janusz Meissner: Na afrykańskim szlaku i inne opowiadania lotnicze, Wydawnictwo AWIR, Katowice 1946
Franciszek Fajtl: Zestrzelony, Wydawnictwo „Prasa Wojskowa”, Warszawa 1948
Bohdan Arct: Alarm w St. Omer – opowiesci lotnicze, Ludowa Spółdzielnia wydawnicza, Warszawa 1962
Pierre Clostermann: Wielki Cyrk, MON, Warszawa 1960
Stefan Łaszkiewicz: Opowieści róży wiatrów, Wydawnictwo S. Arcta w W-wie, Warszawa 1948