2022-09-13 Kampus Kąkolewo, Kąkolewo
W dniu 13 września 2022r. miało miejsce uroczyste otwarcie Kampusu Kąkolewo Politechniki Poznańskiej.

W uroczystości otwarcia Kampusu Kąkolewo wzięli udział rektorzy uczelni zrzeszonych w KRPUT (Konferencja Rektorów Polskich Uczelni Technicznych), władze rządowe i samorządowe, przedstawiciele różnych instytucji oraz biznesu.

Przecięcia wstęgi dokonali (od lewej) Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego Piotr Hojan, Starosta grodziski Mariusz Zgaiński, Starosta poznański Jan Grabkowski, Kanclerz Politechniki Poznańskiej Janusz Napierała, Rektor Politechniki Poznańskiej Teofil Jesionowski, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, Pełnomocnika Rektora ds. Lotnictwa Tomasz Łodygowski, Wiceminister Finansów Sebastian Skuza.

Kampus będzie miejscem realizacji między innymi lotniskowych badań ekologicznych, pomiarów zanieczyszczenia powietrza. Będą prowadzone laboratoryjne badania eksploatacyjne, badania eksploatacyjne statków powietrznych – ocena środowiska pracy pilota lotniczego, projektowanie i budowa bezzałogowych statków powietrznych. Naukowcy pracują również nad system monitorowania i nadzoru statków powietrznych w przestrzeni, rejestracją i przetwarzaniem wizji wszechkierunkowej, akwizycją cech powierzchniowych nawierzchni, badaniami nad autonomią pojazdów i systemów, badaniami w zakresie łączności kosmicznej i satelitarnej. W Kąkolewie powstanie naziemna stacja łączności satelitarnej, laboratorium pomiarów radiowych. Będzie możliwy rozwój systemów obserwacji optycznych.

„To kampus przyszłości, jest on miejscem w którym będziemy badać i mam nadzieję wdrażać nowoczesne technologie lotnicze i kosmiczne, ale nie tylko. Zakres projektów, którymi kierują nasi pracownicy jest niezwykły” - podkreślił podczas otwarcia prof. Teofil Jesionowski, rektor Politechniki Poznańskiej.

Goście uroczystości mieli okazję obejrzeć m.in. dynamiczny pokaz samolotu F16 z 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego, pokaz akrobacji samolotowej w wykonaniu Grupy Akrobacyjnej Żelazny, pokazy akrobacji szybowcowej, a także wykonać loty pasażerskie samolotami i szybowcami Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej i Aeroklubu Poznańskiego oraz skoki w tandemie zorganizowane przez Sky Camp z Poznania. Gościnny występ dał również Zespół Tańca Ludowego Cybinka z Grodziska.

Zobacz galerię zdjęć, wywiad z JMR Teofilem Jesionowskim oraz materiał filmowy przygotowany przez Urząd Marszałkowski.
Zdjęcia zamieszczone w artykule: