Odwiedzin: 2835113 
 
Meteo











































2017-06-17 Zawody akademickie AUVSI SUAS, Patuxent River Naval Air Station Webster Field, Maryland, USA
W dniach 14-17 czerwca 2017r. w bazie lotniczej Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych Patuxent River Naval Air Station (NAS) Webster Field w hrabstwie St. Marys w stanie Maryland w USA odbyły się sponsorowane m.in. przez Boeing, Lockheed Martin, Northrop Grumman i Rockwell Collins akademickie zawody Student Unmanned Aerial Systems (SUAS) organizowane przez stowarzyszenie Association for Unmanned Vehicle Systems International (AUVSI).

Reprezentująca Politechnikę Poznańską oraz Aeroklub Poznański ekipa AKL Aero Design, działająca w ramach koła naukowego Akademicki Klub Lotniczy, w swoim pierwszym starcie w zawodach zajęła miejsce 45 w gronie 54 drużyn.

Start studentów w zawodach wsparli finansowo Rektor PP, Prorektorzy, Dziekani, Rada Kół Naukowych oraz sponsorzy Galeria Malta, Miasto Poznań, Gmina Tarnowo Podgórne, Pratt & Whitney Kalisz, Eko-Instal. Wsparcia studentom udzielili także Santander Consumer Bank. Przesłania skrzyni z modelem do USA tradycyjnie podjęła się firma DHL Dzięki współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym PCSS studenci mieli możliwość wykorzystania potężnych mocy obliczeniowych do optymalizacji algorytmów realizujących wymagane zadania konkursowe w trakcie lotu.

Statek powietrzny, który studenci wykorzystali w tegorocznych zawodach powstał w modelarni AKL Politechniki Poznańskiej przy wsparciu i pomocy ze strony DrewPlast Koczorowski oraz VW Rzepecki-Mroczkowski. Jest to pierwsza konstrukcja AKL Aero Design wykonana niemal w całości z włókna węglowego. Studenci przy konstruowaniu statku wykorzystali doświadczenia poprzednich ekip biorących udział w zawodach SAE 2008-2016 oraz wiedzę wyniesioną z praktyk odbytych w 2016r. w Instytucie Materiałów Lekkich i Kompozytowych na Uniwersytecie Technicznym w Dreźnie. Samolot ma rozpiętość skrzydeł ok. 4 m, wyposażony jest w silnik elektryczny o mocy ciągłej 2 kW i maksymalnej 3.7 kW (15 sekund pracy). W standardowym locie poziomym pobór mocy ok. 500-700 W. Masa startowa 13 kg.

Oboty statku odbywały się na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kąkolewie.


Lot 15 maja 2017r. Kąkolewo


Zobacz galerię zdjęć z lotów na lotnisku Kąkolewo.

Dotychczas studenci AKL PP brali udział w zawodach SAE Aero Design oraz Air Cargo Challenge, w których punktowane były przede wszystkim rozwiązania konstrukcyjne, technologiczne i aerodynamiczne, a w ramach lotów - udźwig samolotu. W zawodach AUVSI SUAS nacisk położony jest na autonomię lotu i realizację przez statek zadań bez udziału operatora.

Zobacz ulotkę informacyjną nt. przygotowań do zawodów oraz relację z zawodów w formie biuletynu.

Wejdź na oficjalną stronę ekipy, przeczytaj relacje z poprzednich edycji zawodów: ACC w Europie (2015), SAE w Brazylii (2014) i w USA (2016, 2015W, 2015E, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009 i 2008) oraz SUAS (2017).
Zdjęcia zamieszczone w artykule:
    
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl