2015-07-05 Załoga Aeroklubu Poznańskiego z wizytą u Polaków na Wileńszczyźnie, Soleczniki
W niedzielę 5 lipca 2015, po zakończeniu zawodów balonowych BirstonasCup 2015, Beata Choma wraz z ekipą spotkała się z mieszkańcami miejscowości Soleczniki na Litwie. Na placu przed gmachem samorządu w centrum miasta zgromadziło się kilkadziesiąt osób. Wystąpił również solecznicki zespół taneczny ”Smile”. Po godz. 20 nad Solecznikami wzniósł się poznański balon Tyskiez flagą rejonu solecznickiego. Podczas pobytu w Solecznikach załoga balonowa odwiedziła dzieci z Domu Dziecka, do którego przywiozła polskie książki zgromadzone podczas prowadzonej przed wyjazdem zbiórki. Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, przede wszystkim panu Przemkowi Grusowi oraz państwu Robertowi i Monice Jagła którzy przeprowadzali zbiórkę oraz członkom Aeroklubu Poznańskiego, firmom Daxer, PTBS Sp. Z o.o., Wydawnictwu LektorKlett Sp. Z o.o., GoldenSubmarine Sp. Z o.o.,Niepublicznemu Przedszkolu Językowemu Michałek w Strzelinie, Niepublicznemu Przedszkolu Ekologicznemu Eko-Przedszkolak w Strzelinie oraz wszystkim osobom wielkiego serca, których nazwiska nie zostały osobno wymienione.

Baloniarze odwiedzili również pobliską miejscowość Soleczniki Male, w której zakończył się rekordowy lot szybowcowy Tadeusza Góry w 1938 r. Za ten lot jako pierwszy pilot na świecie, został on odznaczony Medalem Lilienthala. Dziś śladem tego wydarzenia jest tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę gmachu miejscowej szkoły.