Odwiedzin: 2829487 
 
Meteo











































2014-10-11 XII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kobylnica

O godzinie 8.00 rano przed hangarem szybowcowym zrobiło się tłoczno. Sprawnie otworzono hangar , wytoczono na murawę lotniska 2 Bociany, niezawodny wyciągarkowy Bogdan Błochowiak wraz ze „swoją” Szpulą zajął pozycję na wschodnim skraju lotniska a po drugiej stronie pasa został wyłożony Start Szybowcowy oraz wytyczona przez Głównego Sędziego - Mirka Hercoga biała linia do której mierzone były wyniki uzyskiwane przez Zawodników biorących udział w rywalizacji.

Na masce samochodu startowego ustawione zostały trofea w postaci Pucharów jako nagrody za zdobycie pierwszych 3 miejsc w klasyfikacji ogólnej zawodów .

Po omówieniu zasad wykonywania lotów oraz kryteriów pomiarów wyników lądowań przystąpiono do rywalizacji. Już pierwszy start w wykonaniu instr. Szymona Melosika przyniósł spore emocje – raz że wysokość holu ponad 420 metrów Bocianem – jest bardzo dobrym rezultatem na lotnisku w Kobylnicy, po drugie wydawało się że lądujący szybowiec zatrzyma się na linii – ostatecznie wynik 155 cm – szkolenie Szybowcowej Podstawówki zaprocentowało u Szymona!! Kilka następnych lądowań z wynikami około 20 m , uspokoiło emocje – sygnałem do ataku na pozycję lidera było lądowanie Tomka Hornika (Aeroklub Grudziądzki) z wynikiem w granicach 1 metra , poprawionego przez Pawła Masełkowskiego - wynik 50 cm oraz bezapelacyjnego lidera pierwszej serii Macieja Peikerta – wynik 0 cm!!!!! W pierwszej serii lotów wystartowało 35 zawodników, analiza wyników wykazała że w pierwszej 10 lokują się prawie wszyscy startujący instruktorzy!!! Ostatecznie sami instruktorzy zadecydowali o wyłączeniu ich wyników z ogólnej klasyfikacji i wprowadzeniu osobnej klasyfikacji dla instruktorów.

Po rozegraniu drugiej tury lotów Szybowcowym Mistrzem Aeroklubu Poznańskiego w Celności Lądowania został Wańko z rezultatem 109 cm (suma dwóch lądowań dzielona przez 2). Na drugim miejscu uplasował się Hornik (154 cm) a na trzecim Wiśniewski (196 cm).
Pierwsze miejsce w gronie instruktorów zajął Masełkowski z rezultatem 75 cm, drugie miejsce - Sierpiński (134 cm), trzecie miejsce Melosik (254 cm).

Sprawna organizacja startów i lądowań duże zaangażowanie wszystkich uczestników lotów, pozwoliły na wykonanie w ciągu 6 godzin pond 50 lotów. Na zakończenie zawodów wręczone zostały puchary dla najlepszych pilotów zawodów!

Zbyszek Meller
Zdjęcia zamieszczone w artykule:
     
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl