2014-03-28 70-ta rocznica Wielkiej Ucieczki, Żagań / Poznań
W dniu 24 marca 2014 r. w Żaganiu odbyły się obchody 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki jeńców alianckich z niemieckiego obozu Stallag Luft III. Główne uroczystości odbyły się w historycznym miejscu - przy tunelu "Harry". W uroczystościach wzięły udział rodziny weteranów oraz przedstawiciele władz państwowych, Wojska Polskiego i placówek dyplomatycznych państw, z których pochodzili zamordowani lotnicy.
Obchody zakończył czterodniowy marsz 50 oficerów RAF-u z Żagania do Poznania. W ciągu czterech dni pokonali oni 170 km i 28 marca dotarli do Poznania, gdzie wzięli udział w ceremonii wojskowej na Cmentarzu Wojennym Wspólnoty Brytyjskiej na Cytadeli w Poznaniu. Marsz odbył się po raz pierwszy - upamiętnił słynną "Wielką ucieczkę" oraz 50 oficerów, uczestników ucieczki rozstrzelanych przez Gestapo. Zamordowani lotnicy (w tym 6 Polaków) spoczywają w Poznaniu na Cytadeli. Podczas piątkowych uroczystości grupie brytyjskich oficerów towarzyszyło dwóch weteranów, jeńców Stalagu Luft III: Andy Wiseman oraz gen. Charles Clarke - prezes stowarzyszenia byłych jeńców wojennych RAF.

Wielka Ucieczka to bezprecedensowe wydarzenie w czasie II wojny światowej. W 1944 r. w nocy z 24 na 25 marca w wyniku zaplanowanej akcji wydrążonym podziemnym tunelem z obozu jenieckiego w Żaganiu uciekło 76 alianckich pilotów. Ucieczka powiodła się trójce pilotów, pozostali zostali schwytani, a 50-ciu z nich, w ramach retorsji za jej zorganizowanie, hitlerowcy zamordowali.
W obozie Stalag Luft III w latach 1942-1945 przebywał członek Aeroklubu Poznańskiego ppłk. Bernard Buchwald pil. 316 Warszawskiego Dyw. Myśliwskiego zestrzelony podczas lotu bojowego nad okupowaną Francją.

Zobacz fotorelację z obchodów w Żaganiu.