2013-10-19 XI Zawody Szybowcowe w Celności Lądowania, Kobylnica
XI Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania

19 października 2013r. na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy rozegrane zostały zawody w celności lądowania. Na płycie lotniska zostały wyłożone dwa prostokątne płótna połączone białą taśmą tworzącą linię. Celem dla zawodników było zatrzymanie się jak najbliżej tej linii.

Zostały przewidziane dwie serie lądowań, a rezultatem każdego zawodnika była średnia uzyskana odległość. Do zmagań wykorzystane zostały dwa szybowce typu Puchacz, starty odbywały się za wyciągarką o "Szpulą” sprawnie obsługiwaną przez niezawodnego Bogdana Błochowiaka, a osiągane wysokości mieściły się w przedziale 250–300m pomimo silnego bocznego wiatru. Ten sam wiatr mocno przeszkadzał zawodnikom w trakcie przyziemienia, ale duże doświadczenie pilotów i instruktorów pozwoliło na bezpieczne przeprowadzenie konkurencji. W szranki stanęło 18 zawodników, 17 wykonało po 2 regulaminowe lądowania.

Już pierwsze uzyskiwane wyniki zapowiadały niezwykle emocjonujący przebieg rywalizacji. Hubert Nowak w pierwszym lądowaniu osiągnął wynik 7,70 m, po chwili poprawiony przez Michała Antkowiaka na 3,45 m, kilka następnych lądowań powyżej 10 m i Sebastian Jurga stanął prawie na linii - wynik 22 cm został pobity po chwili przez doświadczonego pilota Mirka Hercoga – 7 cm! To były najlepsze wyniki w trakcie pierwszej tury lądowań.

Druga tura rozpoczęła się od pościgu pozostałych zawodników - Witek Milewski osiągnął rezultat 13 cm, po chwili Zbyszek Meller 17 cm, dobrze radził sobie Hubert Nowak 65 cm, Michał Antkowiak 2 m, Radek Jarząbek 4,54 cm, Sebastian Jurga 5,15 i Agata Nykaza 5,80 m. Największym przegranym II tury lądowań został Mirek Hercog. Podmuch wiatru i zatrzymanie powyżej 50 m od linii taśmy odebrały Mirkowi szansę na dobrą pozycję.

Ostatecznie po uśrednieniu wyników uzyskanych przez zawodników w obu kolejkach najlepszym rezultatem mógł pochwalić się Sebastian Jurga, który z wynikiem 2,69 m zdobył tytuł Szybowcowego Mistrza Aeroklubu Poznańskiego w Celności Lądowania. Na drugim miejscu uplasował się Michał Antkowiak z rezultatem 2,73 cm, a na najniższym stopniu podium stanął Hubert Nowak osiągając rezultat 4,18 m. Mistrzowie za pokazany kunszt zostali uhonorowani okolicznościowymi Pucharami.

Rosnąca z każdą godziną temperatura powietrza oraz piękne jesienne słońce pozwoliły na wykonanie jeszcze dodatkowych lotów już poza konkursem.

Funkcję sędziego pomiarowego pełnił doświadczony geodeta Mirek Hercog gwarantując dokładne pomiary, lotami kierowali Agata Nykaza, Aleksander Kujawski, Mirek Wrześniewski oraz Zbyszek Meller. Specjalne podziękowania kierujemy do Piotra Szymańskiego, za przygotowanie wspaniałych pucharów dla Mistrzów.

Zobacz galerię zdjęć autorstwa Agaty Nykazy oraz wyniki zawodów.
Zdjęcia zamieszczone w artykule: