2011-07-10 49 Lot Południowo-Zachodniej Polski, Kraków
W dniach 5-10 lipca 2011r. w Krakowie odbył się trening kadry narodowej w lataniu rajdowo-nawigacyjnym oraz 49 Lot Południowo-Zachodniej Polski im. kpt. F. ?wirki. W ramach zawodów reprezentanci Aeroklubu Poznańskiego zajęli miejsca: Paweł Sztuka 16., Wojciech Cwojdziński 33., Andrzej Rybski 35., Krzysztof Konowalski 40. W zawodach wzięło udział 43 pilotów.

Trening i zawody zostały rozegrane na terenie Aeroklubu Krakowskiego w Pobiedniku Wielkim.

Przed rozpoczęciem 49 Lotu Południowo-Zachodniej rozegrano jedną treningową trasę precyzyjną a w czasie zawodów jedną konkurencję precyzyjną oraz konkurencję lądowań na celność. Konkurencja z pierwszego dnia zawodów nie została zaliczona z powodu załamania pogody i braku oblecenia trasy przez wszystkich zawodników.

W skład konkurencji precyzyjnej weszły:
- próba obliczeniowa (na ziemi)
- precyzyjna próba nawigacyjna w powietrzu – lot po wyznaczonej trasie z dokładnością +/- 2sekundy
- próba obserwacji specjalnej w trakcie trasy – odnajdywanie znaków na trasie oraz zdjęć obiektów określonych wcześniej przez kierownika sportowego
Za wszelkie odstępstwa od czasu lub trasy lub brak odnalezienia obiektów zawodnik otrzymuje punkty karne.

W skład konkurencji lądowań weszły:
- 2 lądowania znad bramki o wysokości 2m oraz lądowanie normalne (oba rodzaje lądowań z użyciem gazu, klap, itd.)
- zawodnik powinien wylądować w pasie o długości 70m i szerokości 12m – oczywiście zero punktów karnych to lądowanie na linii „zerowej” umieszczonej w środku pasa. Odstępstwa karane są punktami karnymi z tym, że niedolot karany jest znacznie bardziej niż przelot.

Dodatkowo po zakończeniu zawodów kadra narodowa trenowała również trasę rajdową (w przypadku trasy rajdowej w samolocie oprócz pilota znajduje się również nawigator).

Zobacz szczegółowe wyniki oraz wewnętrzną i zewnętrzną galerię zdjęć.