Janusz Kolanowski

Pilot instruktor Janusz Kolanowski

Honorowy Członek Aeroklubu Poznańskiego i Klubu Seniorów Lotnictwa.

W sierpniu 1945 był absolwentem pierwszego po wojnie kursu szybowcowego w przedwojennej szkole szybowcowej w Rzadkowie, gdzie przeszedł szkolenie w ramach przygotowań dla przyszłych instruktorów. Już w 1946 rozpoczął w tejże szkole pracę jako instruktor, a w 1951 został kierownikiem wyszkolenia. Rok później szkoła szybowcowa w wyniku zmian w metodyce szkolenia podstawowego pilotów szybowcowych została przeniesiona do Strzyżewic k. Leszna. Janusz Kolanowski pełnił tam nadal funkcję szefa wyszkolenia do 1956r. Następnie kontynuował pracę na lotnisku w Lesznie w charakterze instruktora, by ponownie przejąć stanowisko szefa wyszkolenia w latach 1969-1971.
Kolejne lata to znowu praca instruktorska w Centralnej Szkole Szybowcowej w Lesznie i tak aż do przejścia na emeryturę. Pod koniec swojej lotniczej pracy był zastępcą dyrektora do spraw społeczno-wychowawczych Centrum Wyszkolenia Lotniczego w Lesznie.

Wyszkolił kilka pokoleń pilotów szybowcowych. W roku 1990 wstąpił do Klubu Seniorów Lotnictwa i był jego członkiem do końca swych dni.

Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Odrodzenia Polski, Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi, Medalem Komisji Edukacji Narodowej, Odznaką Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, a także Zasłużony dla Miasta Poznania i Województwa, przez Klub Seniorów Lotnictwa odznaczony statuetką „za długoletnią działalność w lotnictwie sportowym” oraz wieloma prestiżowymi wyróżnieniami.

Janusz Kolanowski