Hieronim Kosmowski
1930-2003

Hieronim Kosmowski

Hieronim Kosmowski urodził się 16 lutego 1930r. w Łopuchowie, powiat Oborniki. Technik radiowy. Skoczek spadochronowy. Służbę wojskową odbył w jednostce specjalnej, wykonując ponad 100 skoków spadochronowych.

W 1955r. wstąpił do Aeroklubu Poznańskiego. W 1960r. rozpoczął szkolenie balonowe pod kierunkiem Zbigniewa Burzyńskiego. W tymże roku brał udział w załodze balonu "Poznań" (dowódca Stefan Makne) jako uczeń pilot w krajowych zawodach balonowych (4. m - 120.5 km). W następnym 1961r. latał w tym charakterze w 6-osobowej załodze, która była druga w tych zawodach.

W 1976r. został licencjonowanym pilotem balonowym, w 1980r. zdobył uprawnienia instruktora I kl. W 1981r. został powołany w skład balonowej kadry narodowej. Był sędzią balonowym i członkiem komisji balonowej Aeroklubu Polskiego. W czasie swej wieloletniej działalności instruktorskiej wyszkolił wielu pilotów balonowych.

Z Aeroklubem Poznańskim związany był od początku swej lotniczej działalności. Pełnił funkcję skarbnika w Zarządzie AP. Był pracownikiem Aeroklubu, przez szereg lat, począwszy od 1980r., pełnił funkcję przewodniczącego sekcji balonowej.

Był czynny zawodniczo. Startował w wielu zawodach w kraju i za granicą, w tym w mistrzostwach Polski i świata. W 1983r. zwyciężył w pierwszych międzynarodowych zawodach balonów na ogrzane powietrze w Lesznie. W tymże roku, w podobnych zawodach w Niemczech - był drugi. Brał też udział w zawodach w Austrii, Czechosłowacji i na Węgrzech. Był również inicjatorem i współorganizatorem pokazów, które przyniosły aeroklubowi wymierne korzyści, wspierając jego działalność statutową.

Współorganizował także zawody o Puchar "Głosu Robotniczego" w Łodzi. Dzięki jego staraniom sekcja balonowa AP otrzymała dwa balony cieplne ufundowane przez Mostostal i Browary Wielkopolski. Wiele czasu w aeroklubie poświęcał naprawom sprzętu balonowego. Był inicjatorem i doprowadził do wybudowania na lotnisku w Kobylnicy budynku dla sekcji balonowej, w którym zorganizował warsztat naprawczy i lokal klubowy. W sierpniu 1986 wstąpił do Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa.

Hieronim Kosmowski był bardzo lubianym instruktorem, co sprawiło, że w 2001 roku został uznany przez redakcję "Skrzydlatej Polski" jednym z najsympatyczniejszych instruktorów lotnictwa sportowego w kraju. Przez władze Aeroklubu Polskiego został uhonorowany tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza lotnictwa Sportowego.

W styczniu 2003r. zakończył szkolenie kolejnych dwóch uczniów-pilotów balonowych. Zmarł 5 lutego 2003r. w Poznaniu. Został pochowany 12 lutego na
cmentarzu Miłostowo. Ceremonii pogrzebowej towarzyszyły liczne delegacje sztandarowe aeroklubów, przy mogile stał balon "Poznań", nad którą przeleciał samolot Aeroklubu Poznańskiego.

cmentarz Miłostowo
pole PU
kwatera Z
miejsce 357