Paweł Wieczorek

12 marca 2010r. w wieku 88 lat zmarł Paweł Wieczorek zasłużony pilot instruktor Aeroklubu Poznańskiego.

Paweł

Z lotnictwem związał się już w 1939 poprzez szkolenie na kursie Przysposobienia Wojskowego Lotniczego w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu. Do wybuchu II wojny światowej ukończył kurs II stopnia PW w 69 Pułku Piechoty w Gnieźnie.

W roku 1940 w wyniku zagrożenia aresztowaniem, ucieka do Generalnej Guberni, gdzie podejmuje pracę w elektrowni w Rabce. Po wyzwoleniu w kwietniu 1945 wraca do Poznania by zgłosić się do Oddziału Lotnictwa Cywilnego, gdzie brał udział w zabezpieczaniu i zwózce sprzętu lotniczego do Poznania. W tym samym roku odbył szkolenia szybowcowe na lotnisku w Kobylnicy. W 1947 przeszedł kurs unifikacyjny dla instruktorów szybowcowych w Instytucie Szybownictwa w Goleszowie. Po ukończeniu rozpoczął pracę w Oddziale Lotnictwa Cywilnego w Poznaniu na etacie pilota instruktora na lotnisku w Kobylnicy oraz w Rzadkowie jako kierownik techniczny i instruktor szybowcowy.

Od września 1949 podjął pracę w V Okręgu Inspektoratu Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych Ministerstwa Komunikacji w Poznaniu. Jednocześnie kontynuował praktykę warsztatową w Zakładach Lotniczych nr 3.

W 1952r. zdobył dyplom specjalisty technicznego, a w trzy lata później, po zdaniu egzaminu przed Państwową Lotniczą Komisją Egzaminacyjną, uzyskał kwalifikacje rzeczoznawcy lotniczego. Po czterech latach otrzymał nominację na starszego inspektora KCSP.

Paweł
Paweł Wieczorek (drugi z prawej)
przed budynkiem Szkoły Szybowcowej w Rzadkowie
- Rzadkowo lata 50-te XX w.

Paweł Wieczorek (z prawej) i Janusz Łukaszewicz
- Kobylnica lata 50-te XX w.

Od 1958 do przejścia na emeryturę w roku 1987 kierował Okręgiem KCSP w Poznaniu. W tym czasie został oddelegowany służbowo do Egiptu, Sudanu, Czechosłowacji, Węgier i byłego ZSRR celem dokonania odbiorów i prób w oblotach samolotów po remontach.

Był również członkiem Głównej Komisji Badania Wypadków Lotniczych, zasiadał w Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej. Uczestniczył także w organizacji Zespołu Lotnictwa Sanitarnego w Poznaniu. Był współorganizatorem Szczecińskiego Oddziału Zakładu Usług Agrolotniczych.

Przez okres kilku kadencji sprawował funkcję członka Zarządu Aeroklubu Poznańskiego; od 1973 związany z Klubem Seniorów Lotnictwa AP.

Paweł Wieczorek (w środku) na spotkaniu w Poznańskim Klubie Seniorów Lotnictwa
- Poznań 2007

Za swe sukcesy zawodowe odznaczony został Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Medalem Za Zasługi dla Obronności Kraju. Wyróżniony tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego, Dyplomem Skrzydlatego Wieku oraz honorowymi odznakami: Za Zasługi w Rozwoju Województwa Poznańskiego i Województwa Szczecińskiego.

Z wielkim smutkiem żegnamy naszego drogiego Przyjaciela, wspaniałego człowieka, zawsze życzliwego braci lotniczej.

Cześć Jego Pamięci!