Jerzy Leski
1958-2006

Jerzy Leski

Mjr pil.
Jerzy Leski urodził się 11 kwietnia 1958r. Oficerską Szkołę Lotniczą w Dęblinie ukończył w 1981r. Służbę rozpoczął w 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego na lotnisko Goleniów, gdzie był dowódcą klucza myśliwskiego a także szefem rozpoznania powietrznego eskadry. Następnie pełnił funkcje dowódcy klucza śmigłowców bojowych Mi-2 na lotnisku w Inowrocławiu. Wrócił do lotnictwa myśliwskiego do Krzesin, gdzie w latach 1991-1995 pełnił obowiązki zastępcy dowódcy eskadry myśliwskiej.

Latał na śmigłowcach Mi-2 oraz na samolotach: TS-8 Bies, TS-11 Iskra, SB Lim-2, Lim-5 oraz wielu wersjach i modyfikacjach samolotu Mig-21. Osiągnął nalot 1400 godzin, z tego prawie tysiąc na samolotach naddźwiękowych. Posiadał 1 klasę pilota wojskowego, licencję pilota śmigłowcowego, licencję pilota samolotowego zawodowego. Podczas służby w lotnictwie wojskowym jako oblatywacz wykonał wiele niebezpiecznych lotów, dowodził eskadrą w powietrzu i lądował Migiem na drogowych odcinkach specjalnych.

Należał do bardzo inteligentnych, kulturalnych i zdolnych pilotów, dla których znajomość sztuki latania była najważniejsza. Cechowała go serdeczność i chęć niesienia pomocy innym, był koleżeński i uczynny, kochał rodzinę. Jego pogodny charakter i zaangażowanie lotnicze znalazło uznanie u kolegów i przełożonych. Był wielokrotnie wyróżniany i odznaczany. Posiadał Srebrny Krzyż Zasługi. Odszedł do rezerwy w 1995r.

W latach 2005-2006 pracował w Aeroklubie Poznańskim na stanowisku zastępcy dyrektora. Zginął tragicznie 21 wrzesnia 2006r. w Pobiedziskach.

Wspomnienie w fotografiach