Ewa Korczyńska
1909-2001

Członek Aeroklubu Poznańskiego od 1933 roku. Uczestniczyła w pierwszym kursie dla pilotów szybowcowych zorganizowanym w AP w roku 1933. Pilot samolotowy i uczestnik szeregu zawodów samolotowych. W czasie wojny w latach 1940 – 1945 była żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego. Awansowana w czasie powstania do stopnia podporucznika i odznaczona Krzyżem Virtuti Militari. W latach 1946-1953 była instruktorem szybowcowym w AP i pilotem samolotowym. W roku 1953 za działalność w Armii Krajowej została uwięziona. Po rehabilitacji w roku 1956 została członkiem Klubu Seniorów. Członek Honorowy Aeroklubu Polskiego.

Ewa Korczyńska i Wanda Modlibowska
Ewa Korczyńska (z lewej) i Wanda Modlibowska przy samolocie RWD 8 podczas Krajowych Zawodów Lotniczych (22.08.1938r.)

W okresie powojennym Ewa Korczyńska była wykładowcą w Szkole Ekonomicznej w Poznaniu (ob. Zespół Szkół Handlowych).
W dniu 6 listopada 2007 roku, w Zespole Szkół Handlowych w Poznaniu odbyła się uroczystość nadania auli tej Szkoły imienia Ewy Korczyńskiej – pilotki Aeroklubu Poznańskiego.

Ewa Korczyńska Ewa Korczyńska
Wnętrze Auli w ZSH w Poznaniu. Od lewej: Z. Reguła, K. Korek, A. Wojtkowiak, B. Świst, B. Zdanowska, J. Skrzypczak.