Barbara Grześkowiak-Bocian
ur.1938

Barbara Grześkowiak-Bocian

Barbara Grześkowiak-Bocian urodziła się 6 lutego 1938r. W roku 1953r. ukończyła kurs teoretyczny zorganizowany przez Ligę Lotniczą w Poznaniu, a rok później ukończyła szkolenie spadochronowe III klasy wykonując 14 skoków. Następnie kurs szybowcowy w Strzyżewicach koło Leszna oraz dalsze szkolenie w Kobylnicy. W latach 1956-58 latała w Aeroklubie Warszawskim, gdzie zdobyła srebrną odznakę szybowcową. W 1958r. wróciła do Aeroklubu Poznańskiego zdobywając II klasę pilota szybowcowego oraz kolejne uprawnienia do I klasy. Kolejne lata to doskonalenie umiejętności, zdobycie Licencji Pilota Szybowcowego oraz kurs instruktorski zakończony otrzymaniem uprawnień III klasy, później II klasy (1960r.). W latach 1961 i 1962 wyszkoliła 4 grupy podstawowego szkolenia szybowcowego w Gębarzewie koło Gniezna oraz 1 grupę w Kobylnicy. Dalsze szkolenia odbywały się już w charakterze instruktora społecznego na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego. W roku 1960 przelotem po trójkącie 300km zdobyła warunek do złotej odznaki oraz diament. W 1969r. i 1971r. uczestniczyła w Krajowych Zawodach Szybowcowych Kobiet. Z uwagi na stan zdrowia latanie zakończyła w 1972r.

W 1990r. wstąpiła do Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa. Od 1996r. wchodziła w skład Zarządu, a od 2004r. objęła funkcję Przewodniczącej Klubu Seniorów Lotnictwa, ponadto od lutego 2005r. weszła w skład Rady Seniorów Lotnictwa w Warszawie na stanowisko Wiceprezesa.