Andrzej Oporowski
ur.1938

Andrzej Oporowski

Andrzej Oporowski urodził się w 1938 r. w Poznaniu. Modelarstwem lotniczym zainteresował się w wieku 10 lat. Od dnia 1.10.1956 r. jest instruktorem i dzisiejszego prowadzi Klub Modelarstwa Lotniczego „AERO” w Środzie Wlkp. W dniu 30.11.1985 r. uzyskał uprawnienia dyplomowanego instruktora klasy „S” (najwyższej).

Nie odnosił większych sukcesów sportowych jako modelarz. Natomiast jego wychowankowie zdobyli w mistrzostwach Polski 5 medali złotych, 5 srebrnych oraz 6 brązowych. Ponadto podopieczni Andrzeja Oporowskiego trzykrotnie reprezentowali Polskę na mistrzostwach świata juniorów (w 1996 roku Krzysztof Bianek zajął 5 miejsce w konkurencji modeli szybowców swobodnie latających F1A) oraz jeden raz na mistrzostwach Europy juniorów (w 2003 roku Wiesław Kuczko zdobył srebrny medal w klasyfikacji drużynowej w konkurencji modeli swobodnie latających z napędem gumowym F1B).

W latach 1985, 1993 i 1995 był przewodniczącym zespołu organizującego mistrzostwa Polski modeli swobodnie latających dla juniorów. Ponadto kilkanaście razy przewodniczył organizacji półfinałów mistrzostw Polski oraz zawodów do Pucharu Polski.
Andrzej Oporowski jest osobą bardzo zasłużoną dla sekcji modelarskiej Aeroklubu Poznańskiego. Praktycznie przez całe życie jest związany z modelarstwem lotniczym poświęcając się przede wszystkim pracy z młodzieżą.

Za swoją aktywną działalność społeczną otrzymał wiele odznaczeń i wyróżnień, m.in.:
- brązową, srebrną i złotą odznakę za zasługi dla Aeroklubu Polskiego,
- odznakę zasłużonego działacza lotnictwa sportowego,
- Błękitne Skrzydła,
- Srebrny Krzyż Zasługi.