Waldemar Ratajczak
ur.1946

Waldemar Ratajczak

Prof. UAM dr hab. Waldemar Ratajczak urodził się 17 marca 1946r. we Wrocławiu. Szkolenie szybowcowe odbył w Kobylnicy w 1962 r. w grupie instruktora Andrzeja Płazińskiego. Następnie był szkolony przez instruktora Władysława Szajkowskiego. W 1963 r. zdobył Srebrną Odznakę Szybowcową, a w 1965 złotą. W 1967 r. zdobył złotą odznakę szybowcową z 3 diamentami, uzyskując wszystkie diamenty w jednym roku. Ogółem wylatał ponad 2500 godzin i ponad 55 tys. km.

W 1972 r. wyszkolił się na samolocie CSS-13. Do 1980 r. uzyskał uprawnienia pilota samolotowego II klasy, a także uprawnienia do lotów w trudnych warunkach atmosferycznych i w nocy.

W 1970 r. został członkiem Komisji Szybowcowej, w której działał bez przerwy do 2005 r. pełniąc funkcję wiceprzewodniczącego od 1985 r., a od 1990 r. - przewodniczącego.

Kilkakrotnie był kierownikiem polskiej ekipy szybowcowej na mistrzostwa Europy i Świata. Od 1990 r. do chwili obecnej jest przedstawicielem Aeroklubu Polskiego w Międzynarodowej Komisji Szybowcowej FAI, w której pełnił funkcję wiceprezydenta. Kilkakrotnie był członkiem i Prezydentem Międzynarodowego Jury na szybowcowych mistrzostwach Europy i Świata.

W latach 1994 - 2005 był wiceprezesem Aeroklubu Polskiego i przedstawicielem Aeroklubu Polskiego do Europę Airsports - Europejskiej Organizacji Sportów Lotniczych zrzeszającej ponad 750 tys. lotników. Przez dwie kadencje pełnił funkcje wiceprezydenta tej organizacji.

Na Konferencji Generalnej FAI w Rio de Janeiro w 1997 r., został wyróżniony Dyplomem Paula Tissandiera.

Przez Aeroklub Polski w 1998 r. został odznaczony medalem im. Czesława Tańskiego, a w 2004 r. Złotym medalem Aeroklubu Polskiego.

Jest profesorem Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu wyróżnionym Medalem Edukacji i Narodowej.

Członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego od dnia 24 lutego 2007r.

Zobacz: Moja przygoda z lataniem - wywiad z prof. Waldemarem Ratajczakiem [Motoszybowce nr 2/2012]