Odwiedzin: 2847234 
 
MeteoAktualności
2020-09-13
Mirosław Wrześniewski Mistrzem Polski w Akrobacji Samolotowej, Toruń
W dniach 07-13 września 2020 r. w Toruniu odbyły się 54. Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej. Mistrzostwa rozegrano w dwóch klasach INTERMEDIATE oraz ADVANCED. W każdej odbyły się po 3 konkurencje. Mirosław Wrześniewski i Wojciech Grzechowiak reprezentujący Aeroklub Poznański startowali w klasie Advanced (samolot Extra 330LX). Ponadto obaj piloci wraz z Rafałem Przybylakiem (AZL) wzięli udział w zawodach w ramach „ORLEN Grupa Akrobacyjna Żelazny”.

W klasyfikacji generalnej zwyciężył Mirosław Wrześniewski uzyskując tym samym tytuł Mistrza Polski. Drugie miejsce zajął Bartłomiej Pyzik (Aeroklub Radomski), trzecie miejsce - Rafał Przybylak (Aeroklub Ziemi Lubuskiej). Wojciech Grzechowiak zajął miejsce 5.
W klasie Intermediate triumfował Dariusz Mazur z Aeroklubu Radomskiego.
W zawodach łącznie wystartowało 21 zawodników. Oprócz klasyfikacji generalnej nagradzane były także miejsca za poszczególne konkurencje: W. Grzechowiak zdobył medal brązowy za drugą konkurencję i medal srebrny za konkurencję trzecią, a M. Wrześniewski zdobył dodatkowo złoty medal za pierwszą i brązowy medal za trzecią konkurencję.

Strona organizatora: www.aeroklubpomorski.pl
Wyniki zawodów.
  
2020-08-29
Puchar Polski w Akrobacji Samolotowej, Przylep
W dniach 25-29 sierpnia 2020 r. na Lotnisku Aeroklubu Ziemi Lubuskiej w Przylepie rozegrano Puchar Polski w Akrobacji Samolotowej im. Lecha Marchelewskiego. Zawody zostały rozegrane w klasach INTERMEDIATE i ADVANCED. Aeroklub Poznański reprezentowali: Wojciech Grzechowiak i Mirosław Wrześniewski.
W klasie Advanced zwyciężył Rafał Przybylak z Aeroklubu Ziemi Lubuskiej, a poznańscy zawodnicy zajęli odpowiednio miejsca 2 i 3.
W klasie Intermediate zwyciężyła Patrycja Pacak z Aeroklubu Częstochowskiego.

Wyniki zawodów.
2019-05-25
Sztandar Aeroklubu Poznańskiego, Lotnisko Kąkolewo
25 maja 2019 r. w setną rocznicę powstania Aeroklubu Polskiego w Poznaniu - pierwszej w niepodległej Polsce organizacji lotnictwa sportowego Marszałek Województwa Wielkopolskiego Pan Marek Woźniak wręczył Aeroklubowi Poznańskiemu nowy sztandar. Uroczystość odbyła się na Lotnisku w Kąkolewie podczas jubileuszowych obchodów Aeroklubu Poznańskiego.

Fundatorami sztandaru zostali:
Marek Woźniak - Marszałek Województwa Wielkopolskiego
Janusz Janiszewski - Prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej
Zbigniew Hoffmann - Wojewoda Wielkopolski
Jacek Jaśkowiak – Prezydent Miasta Poznania
Piotr Hojan – Burmistrz Grodziska Wielkopolskiego
Mariusz Zgaiński – Starosta Grodziski
prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski - Rektor Politechniki Poznańskiej
Jerzy Makula - Prezes Aeroklubu Polskiego
gen. bryg. dypl. pil. Ireneusz Nowak - Dowódca 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i Garnizonu Poznań
płk Rafał Miernik - Dowódca 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. gen bryg. Stanisława Taczaka
ICHB PAN Poznańskie Centrum Superkomputerowo -Sieciowe

Nowy sztandar nawiązuje do symboliki poprzedniego sztandaru ufundowanego przez społeczeństwo Poznania w roku 1969.
Awers przedstawia znak Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej oraz nazwy lotnisk na których Aeroklub prowadził lub prowadzi działalność lotniczą: Lotnisko Ławica (1919-1939), Lotnisko Poznań - Kobylnica (od 1945), Lotnisko Kąkolewo k/ Grodziska Wielkopolskiego (od 2017). Na rewersie został umieszczony herb Poznania, znak Aeroklubu Polskiego (polskiego związku sportowego) oraz historyczne symbole organizacji i związków, które współtworzyły lotnictwo cywilne i sportowe: Związku Lotników Polskich, Ligi Obrony Powietrznej Państwa, Ligi Lotniczej.
Projektantką sztandaru jest Barbara Grześkowiak-Bocian, współpraca Krzysztof Maciejewski.
Wykonawcą sztandaru jest Maria Szymańska - mistrz haftu artystycznego.
Sztandar służyć będzie Aeroklubowi podczas oficjalnych uroczystości, obchodów rocznicowych oraz innych ważnych dla naszego Stowarzyszenia wydarzeń.
Dotychczasowy sztandar po półwiecznej służbie został na stałe umieszczony w Sali Tradycji Aeroklubu.

2018-02-17
Finaliści Plebiscytu CUMULUSY 2017
W sobotę, 17 lutego odbyła się gala finałowa III Edycji Plebiscytu CUMULUSY 2017, podczas której wręczono nagrody dla najlepszych sportowców lotniczych w roku 2017.
Mirosław Wrześniewski, pilot akrobacyjny Aeroklubu Poznańskiego, członek Narodowej Kadry Akrobacyjnej znalazł się w gronie 10 najlepszych polskich sportowców lotniczych Plebiscytu Cumulusy i ostatecznie zajął miejsce 9.
Tak wysokie miejsce Mirka w Plebiscycie było możliwy dzięki jego ubiegłorocznym osiągnięciom sportowym oraz głosowaniu sympatyków i miłośników akrobacji.
Osiągnięcia sportowe Mirka Mrześniewskiego w roku 2017:
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w Klasie Advanced: - Drużynowe mistrzostwo świata, - Klasyfikacja indywidualna - miejsce 7.
Mistrzostwa Polski W Akrobacji Szybowcowej - Mistrz Polski.

W gronie 30 pilotów i załóg sklasyfikowanych w Plebiscycie znalazły się także zawodniczki Aeroklubu Poznańskiego: Beata Choma, Kinga Komorowska oraz Agata Nykaza, która zajęła miejsce 13.
Statuetkę Złotego Cumulusa 2017 zdobyli członkowie Motoparalotniowej Kadry Narodowej Adam Pupek i Piotr Kozikowski.
Przebieg i zasady Plebiscytu
2017-08-05
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej, Toruń
W dniach 27 lipca - 5 sierpnia 2017 roku na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego rozegrane zostały 20 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Unlimited oraz 8 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w kategorii Advanced.

W klasie Advanced Polskę reprezentowali Agata Nykaza, Mirosław Wrześniewski, Patrycja Pacak, Jacek Bogatko, Michał Klimaszewski, Paweł Mazur, Sławomir Cichoń i Jerzy Mercik. Z kolei w klasie Unlimited Jan Makula i Stanisław Makula.

Reprezentacja Polski w składzie: Michał Klimaszewski, Agata Nykaza i Mirosław Wrześniewski wywalczyli tytuł Drużynowego Mistrza Świata w klasie Advanced.
Dodatkowo Agata Nykaza zdobyła Złoty Medal za wiązanki "nieznane".
W klasie Advanced indywidualnie zwyciężył reprezentant Szwecji Gustav Salminen, wicemistrzem został Erwin George (FRA), a medal brązowy wywalczył Michał Klimaszewski (POL). Reprezentanci Aeroklubu Poznańskiego zajęli odpowiednio - Agata Nykaza 4, a Mirek Wrześniewski 7 miejsce.

Relacja z zawodów na portalu dlapilota.pl
Pełne wyniki i klasyfikacja dostępne na stronie zawodów http://wagac2017.com
  
2017-07-02
XXII Mistrzostwa Polski w akrobacji szybowcowej, Toruń
W dniach 27 czerwca - 2 lipca 2017 roku na lotnisku Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej. Zawodnicy startowali w klasie Advanced. Aeroklub Poznański reprezentowało troje zawodników: Paulina Matecka, Agata Nykaza oraz Mirosław Wrześniewski. Z racji niesprzyjających warunków atmosferycznych rozegrano tylko 3 konkurencje.
W klasyfikacji końcowej tytuł Mistrza Polski zdobył Mirek Wrześniewski, tytuł II-vice Mistrza Polski wywalczyła Agata Nykaza, a Paulina Matecka uplasowała się na miejscu 4.
Dzięki osiągniętym wynikom cała trójka zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej, które odbędą się w dniach 27.07-05.08.2017 r. na lotnisku w Toruniu. W zawodach w klasie Advanced uczestniczyło 10 zawodników.
Wyniki końcowe aeroklub.radom.pl/acro/2017/

Fot. P.Biarda, P.Mazur, A.Nykaza
    
2016-07-30
19 MŚ w Akrobacji Szybowcowej, 7 MŚ w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced, Matkopuszta, Węgry
Na zakończonych 30 lipca 2016 roku na Węgrzech 7 Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced pilot Aeroklubu Poznańskiego Mirosław Wrześniewski w klasyfikacji indywidualnej wywalczył brązowy medal, a Reprezentacja Polski w składzie: Piotr Lewandowski, Agata Nykaza i Mirosław Wrześniewski; zdobyła medal srebrny.
W ogólnej klasyfikacji Agata Nykaza zajęła miejsce 9, a Paulina Matecka 31.
Zawody odbywały się na lotnisku Matkopuszta równolegle z 19 Mistrzostwami Świata w Akrobacji Szybowcowej. Tu spośród Polaków najlepszy był Jerzy Makula, który również zdobył medal brązowy.
w Mistrzostwach wzięło udział 58 pilotów, 20 w klasie Unlimited oraz 39 w klasie Advanced.

Skład Reprezentacji Polski w klasie Advanced: Jacek Bogatko, Sławomir Cichoń, Wojciech Gałuszka, Michał Klimaszewski, Piotr Lewandowski, Paulina Matecka, Agata Nykaza oraz Mirosław Wrześniewski.; w klasie Unlimited: Błażej Morawski, Jan Makula, Jerzy Makula.

Oficjalna strona zawodów http://www.wgac2016.hu.
Wyniki 19th FAI WGAC.
Wyniki 7th FAI WAGAC.
Szczegółowe relacje z Mistrzostw Agaty Nykazy.

Na zawodach obecny był również zespół Aero Safety Show DEMONSTRATOR+PL. Dzięki ich wsparciu, możliwe było precyzyjne określenie położenia oraz wysokości statków powietrznych w strefie. Moduły montowane były we wszystkich szybowcach biorących udział w zawodach.
    
2016-06-04
50. Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie ADVANCED, Zielona Góra
W dniach 1.06-4.06.2016r. w Aeroklubie Ziemi Lubuskiej rozegrały się 50. Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie ADVANCED.
Aeroklub Poznański reprezentowali: Radosław Rumszewicz (3), Wojciech Grzechowiak (9), Magdalena Stróżyk (12).
W klasyfikacji drużynowej wywalczyli brązowy medal.

Oficjalne wyniki: http://aeroklub.radom.pl/acro/2016/2_2016/indexpage.htm
    
2016-05-28
XXI Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej, Wrocław
W dniach 28.05-05.06.2016 na lotnisku Aeroklubu Wrocławskiego w Szymanowie rozegrane zostały Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej. Zawodnicy startowali w klasie Advanced i Unlimited.
Aeroklub Poznański w klasie Advanced reprezentowało troje zawodników: Matecka Paulina, Nykaza Agata i Wrześniewski Mirosław. Dziewczyny dumnie reprezentowały również Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej. Rozegrano 6 konkurencji.

W klasyfikacji końcowej tytuł I-vice Mistrza Polski wywalczyła Nykaza Agata, II- vice Mistrzem Polski został Wrześniewski Mirosław, a Matecka Paulina uplasowała się na miejscu 6. Dzięki temu, cała trójka zakwalifikowała się na Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej, które odbędą się w dniach 20- 30.07.2016 na lotnisku Matkopuszta na Węgrzech. W zawodach w klasie Advanced uczestniczyło 11 zawodników, w klasie Unlimited 3, w tym jeden z Japonii.

Szczegółowe wyniki:
http://aeroklub.radom.pl/acro/2016/1_2016/indexpage.htm
Poniżej zdjęcia autorstwa Michała Rotko.
   
2016-03-11
Dofinansowanie działalności sportowej członków AP 2016, Kobylnica
Zarząd Aeroklubu Poznańskiego celem rozpoznania potrzeb ogłasza konkurs ofert na dofinansowanie działalności sportowej członków Aeroklubu Poznańskiego w roku 2016.

Wnioski można składać w zakresie:
- dofinansowania organizacji zawodów przez sekcje specjalnościowe Aeroklubu Poznańskiego;
- udziału poszczególnych członków Aeroklubu Poznańskiego w treningach, zgrupowaniach i zawodach krajowych oraz międzynarodowych.

Warunki składania wniosków:
Wnioski należy składać na formularzu - pobierz wniosek.

Wnioski powinny zawierać:
- pełne informacje o planowanych zawodach (udziału w zawodach),
- informacje o dotychczasowych wynikach/osiągnięciach,
- informacje o uzyskanym lub planowanym dofinansowaniu z innych źródeł (samorząd, administracja państwowa, sponsorzy),
- akceptację wniosku przez radę danej sekcji specjalnościowej.

Nieprzekraczalny termin składania wniosków: 11 marca 2016r.
Wnioski należy składać w sekretariacie Aeroklubu we wersji papierowej.


W przypadku pozytywnej oceny większej liczby wniosków, dla których łączna kwota wnioskowanej dotacji przekroczy poziom zaplanowanych przez Zarząd Aeroklubu Poznańskiego środków finansowych, dopuszcza się możliwość udzielania dotacji w kwocie mniejszej niż wskazano we wniosku lub odmowy dotacji.
2015-08-15
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej, Zbraslavice
Podczas zakończonych 15 sierpnia 2015 r. Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej, odbywających się w czeskich Zbraslavicach reprezentacja Polski w klasie Advanced w składzie: Katarzyna Żmudzińska, Sławomir Talowski i Michał Andrzejewski drużynowo zdobyła złoty medal, a indywidualne srebro i tytuł wicemistrza świata wywalczył Sławomir Talowski.
Z kolei w klasie Unlimited reprezentanci Polski w składzie: Magdalena Stróżyk, Maciej Pospieszyński i Jerzy Makula w klasyfikacji drużynowej zdobyli medal brązowy.
Miejsca pilotów Aeroklubu Poznańskiego w klasyfikacji generalnej - klasa Advanced: Kasia Żmudzińska (4), Agata Nykaza (9), Janek Makula (29), Mirek Wrześniewski (45); klasa Unlimited: Magda Stróżyk (17), Tomek Kaczmarczyk (24).
Więcej na blogu Tomka Kaczmarczyka polishaerobaticteam.wordpress.com oraz na oficjalnej stronie Mistrzostw 18TH FAI WGAC & 6TH FAI WAGAC.
2015-07-11
Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej, Toruń
W dniach 06-11.07.2015r, w Aeroklubie Pomorskim im. gen. pil. Stanisława Skalskiego, odbyły się Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej w klasach Advanced oraz Unlimited.
Aeroklub Poznański reprezentowali: Jan Makula (2), Mirosław Wrześniewski (7), Agata Nykaza (9), Paulina Matecka (15) oraz Katarzyna Żmudzińska, która wywalczyła tytuł Mistrzyni Polski w klasie ADVANCED.
W klasie UNLIMITED startowali: Magda Stróżyk i Tomasz Kaczmarczyk, którzy wywalczyli odpowiednio 3 i 4 miejsce.

Po oficjalne wyniki kliknij tutaj.
Szersza relacja na naszym facebook’u.
   
2015-06-25
Zebranie sekcji samolotowej, EPPK
W czwartek 25 czerwca 2015r. o godzinie 19:00 w Pubie Dolot odbyło się zebranie sprawozdawczo-wyborcze sekcji samolotowej Aeroklubu Poznańskiego. Członkowie sekcji przyjęli sprawozdanie z działalności sekcji w ostatnich latach oraz wybrali nowe władze.


2015-06-18
Dzień Dobry TVN, Warszawa
W dniu 18 czerwca 2015 r. w programie Dzień Dobry TVN w audycji Specjalistki od podniebnych akrobacji wystąpiły dziewczyny z Aeroklubu Poznańskiego - żeńska reprezentacja Grupy Akrobacyjnej Żelazny.
Gośćmi Anny Kalczyńskiej i Roberta Kantereita były: Agata Nykaza, Paulina Matecka, Magdalena Stróżyk.

2015-04-18
GA Żelazny - rozpoczęcie sezonu pokazowego, Kobylnica
18 kwietnia 2015 Grupa Akrobacyjna „ Żelazny“ rozpoczęła sezon pokazowy na lotnisku Poznań-Kobylnica (EPPK).
W programie znalazły się: trening pokazu Grupy Akrobacyjnej „Żelazny“, loty widokowe, loty akrobacyjne, grillowanie z zaproszonym gościem Pascalem Brodnickim, licytacja wspaniałych nagród dla podopiecznych Fundacji Anny Wierskiej "Dar Szpiku" - Drużyny Szpiku prowadzona przez Katarzynę Bujakiewicz oraz Jacka Mejera MEZO, a także liczne atrakcje dla dzieci.

Zdjęcia autorstwa Marcina Huty.
    
2015-03-28
Walne Zgromadzenie Polish Aerobatic Club , Kobylnica
28. marca 2015 na lotnisku w Kobylnicy odbyło się Walne Zgromadzenie Sprawozdawczo-Wyborcze Polish Aerobatic Club.
Walne zgromadzenie przyjęło sprawozdanie z dotychczasowej działalności PAC oraz wybrało nowe władze. Prezesem PAC został Wojciech Krupa.
2015-02-18
Kasia Żmudzińska na miejscu 4., Skrzydlata Polska
Katarzyna Żmudzińska, indywidualna srebrna medalistka Mistrzostw Świata Akrobacji Szybowcowej, zajęła 4. miejsce w klasyfikacji sportowców rankingu Skrzydlatej Polski w roku 2014!
Gratulujemy i życzymy sukcesów w nadchodzącym sezonie!


Czytaj więcej: www.altair.com.pl
2014-11-15
Dzień Techniczny 2014, Lotnisko Kobylnica
Zapraszamy wszystkich członków sekcji szybowcowej i samolotowej Aeroklubu Poznańskiego, dysponujących wolnych czasem w dniu 15.11.2014 (sobota), do pomocy w corocznym Dniu Technicznym.
Naszym zadaniem będzie w pierwszej kolejności rozłożenie szybowców i uzyskanie wolnego miejsca w hangarze szybowcowym, niezbędnego do dalszej rotacji sprzętu. Jeśli czas pozwoli, kolejnym etapem będzie zahangarowanie dwóch samolotów An-2.

Przygotujmy nasz sprzęt na zimę!

Zbiórka o godzinie 10.00 pod hangarem szybowcowym.
2014-09-13
48 Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej, Radom
W dniach 9 - 13 września 2014 r. na lotnisku w Piastowie, odbyły się 48 Mistrzostwa Polski w Akrobacji Samolotowej w klasie Advanced. W zawodach udział wzięło 12 zawodników z całej Polski. Rozegrane zostały 3 konkurencje: program obowiązkowy znany, program dowolny oraz program nieznany.
Mistrzem Polski został Maciej Pospieszyński z Warszawy (aktualny Mistrz Świata w akrobacji szybowcowej w klasie Unlimited), miejsce drugie zajął Adrian Szuman z Zielonej Góry, trzeci był Piotr Szczepański, również z Zielonej Góry.
Aeroklub Poznański reprezentowała Agata Nykaza, która ostatecznie wywalczyła 7 miejsce.
Zobacz szczegółowe wyniki.

Zdjęcia Andrzej Fokt (Aeroklub Radomski).
    
2014-08-04
Kurs Akrobacji Samolotowej według PART FCL, Toruń / Watorowo
OSL ŻELAZNY6 oraz OSL ADRIANA zapraszają na jedyny w Polsce Kurs Akrobacji Samolotowej według najnowszych przepisów PART FCL!
Po pozytywnym zakończeniu kursu, Pilot może ubiegać się o wpis do licencji PART FCL!

Więcej informacji dostępnych na stronie Żelaznego 6.
2014-07-27
Red Bull Air Race - Challenger Cup, Gdynia
Podczas wyścigów samolotów akrobacyjnych Challenger Cup towarzyszących zawodom Red Bull Air Race jakie odbyły się w dniach 26-27 lipca 2014 r.w Gdyni, Łukasz Czepiela , pilot Aeroklubu Poznańskiego, uzyskał 5 lokatę.
Odbywające się od roku 2005 zawody Red Bull Air Race World Championship w tym roku po raz pierwszy zostały zorganizowane w Polsce. Zwycięzcą wyścigów w Gdyni został Austriak Hannes Arch.
Puchar Challenger to jeden z nowych, ciekawych elementów Red Bull Air Race. Celem jest przygotowanie kolejnych pilotów do udziału w zawodach kategorii głównej - Wyścigów Challenger.

Zobacz relację na portalu dlapilota.pl.
...poprzednia
 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl