Odwiedzin: 2878415 
 
Meteo
   KontaktAktualności
2024-01-20
Szkolenie szybowcowe 2024, Kąkolewo
Ruszyły zapisy na bezpłatne szkolenie szybowcowe organizowane przez Aeroklub Poznański dla osób w wieku 16-18 lat. Każdy chętny może wziąć udział w szkoleniu teoretycznym, a osoby wybrane w procesie rekrutacji będą miały możliwość odbycia bezpłatnego szkolenia praktycznego.

Nie czekaj, zgłoś się już dziś!

Formularz zgłoszeniowy

Zasady rekrutacji:
Na bezpłatne szkolenie może zgłosić się osoba, która:
- urodziła się w latach: 2006-2008
- uczęszcza do szkoły w Poznaniu lub w okolicach Grodziska Wielkopolskiego i Nowego Tomyśla kończącej się egzaminem maturalnym
- przesłała zgłoszenie na szkolenie do 8 marca 2024

Osoby, które uzyskają najlepsze wyniki z testów zostaną zakwalifikowane na szkolenie praktyczne. Do szkolenia praktycznego mogą przystąpić osoby, które w wyznaczonym terminie uzyskają badania lotniczo-lekarskie pierwszej klasy.

Orientacyjny harmonogram szkolenia:
- 9 marca - spotkanie organizacyjne

Zajęcia teoretyczne odbędą się na Politechnice Poznańskiej w Poznaniu w następujące weekendy:
- 16-17 marca 2024r.
- 23-24 marca 2024r.
- 6-7 kwietnia 2024r.
- 13-14 kwietnia 2024r.
- 20-21 kwietnia 2024r.

Zajęcia będą się odbywały w soboty przez cały dzień (8h) i w niedziele do około godziny 14:00

- 14 kwietnia - test teoretyczny
- 20 kwietnia - testy sprawnościowe oraz rozmowy kwalifikacyjne
- 27 kwietnia - rozpoczęcie szkolenia praktycznego

Szkolenie praktyczne odbędzie się w długi weekend majowy oraz pełen okres wakacyjny na lotnisku w Kąkolewie. Osoby zakwalifikowane będą miały zapewnione zakwaterowanie.

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: rekrutacja@aeroklub.poznan.pl


2023-10-15
21. Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kąkolewo
Tradycyjnie na koniec sezonu szybowcowego w dniu 15 października 2023 r. w Aeroklubie Poznańskim w Kąkolewie odbyły się Szybowcowe Zawody Celności Lądowania.
Zawody zostały zorganizowane już po raz 21.

Zwycięzcy zostali wyłonieni po obliczeniu średniej odległości od wyznaczonego punktu z dwóch lotów. Miejsca na podium zajęli:
1. Jan Tratwal z wynikiem 1,41m
2. Wojciech Zasada z wynikiem 1,43m
3. Stanisław Hoffmann z wynikiem 5,8m
Na wyróżnienie zasługuje również Antonina Wolszczak, która podczas jednego z lądowań osiągnęła zaskakujący wynik 0,045m!

Fot. Patryk Bańkowski, Jan Tratwal
   
2023-10-01
Bezmiechowa 2023, Bieszczady

W dniach 25 września - 1 października 2023 r. odbył się coroczny wyjazd członków Aeroklubu Poznańskiego na szybowisko w Bezmiechowej.

Nie obyło się bez nowych doświadczeń i niezapomnianych wrażeń. Kilkoro pilotów Aeroklubu miało okazję pierwszy raz wykonywać loty w górach ze startów grawitacyjnych, a bardziej doświadczeni mieli możliwość zrobienia uprawnień na start grawitacyjny!
Podczas tygodniowego pobytu odbyły się krótkie wypady nad Solinę oraz na szczyt Holicy, gdzie przed II wojną światową w Ustianowej Górnej funkcjonowało szybowisko i szkoła szybowcowa Wojskowego Obozu Szybowcowego.

Fot. Jan Tratwal
    
2023-08-05
Mistrzostwa Świata w Akrobacji Szybowcowej 2023, Toruń

Na zakończonych w Toruniu Mistrzostwach Świata w Akrobacji Szybowcowej w klasie Advanced i Unlimited Mirosław Wrześniewski, reprezentujący Aeroklub Poznański, wywalczył wraz z Maciejem Pospieszyńskim z Aeroklubu Warszawskiego złoty medal w klasyfikacji drużynowej uzyskując tytuł Drużynowego Mistrza Świata w klasie Unlimited.
Indywidualnie w klasie Unlimited Mirek zdobył medal brązowy w konkurencji „dowolnej znanej” (Free Known), a Maciej sięgnął po Mistrzostwo Świata w klasyfikacji generalnej.
Z kolei w klasyfikacji indywidualnej w klasie Advanced srebrny medal i tytuł Wicemistrza Świata zdobyła Agata Porębska (wychowanka Aeroklubu Poznańskiego) reprezentująca Aeroklub Ziemi Lubuskiej, także drużyna Advanced w składzie Agata Porębska, Paweł Mazur (Aeroklub Częstochowski), Piotr Sieradzan (Aeroklub Częstochowski) wywalczyła brązowy medal drużynowy.

Zawody zostały rozegrane w dniach 26 lipca – 5 sierpnia 2023 r. W mistrzostwach wzięło udział 50 pilotów z 10. krajów. W sumie rozegrano 7 konkurencji (4 w klasie Unlimited, 3 w klasie Advanced), odbyło się 200 lotów. Szczegółowe wyniki dostępne są na stronie zawodów www.wagac2023.eu.
    
2023-03-30
Klaudiusz Kasprzak (1969-2023)
W wieku 53 lat zmarł Klaudiusz "Fryta" Kasprzak, wychowanek i długoletni członek Aeroklubu Poznańskiego, kapitan Enter Air.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek 18 kwietnia o godzinie 11:10 na Cmentarzu Komunalnym Junikowo w Poznaniu przy ul. Grunwaldzkiej 305.

Zobacz wspomnienie
2023-03-12
Konferencja BL, Poznań
Konferencja BL Aeroklubu Poznańskiego odbyła się w niedzielę 12 marca 2023r. o godz. 10:00 w sali CW4 na Politechnice Poznańskiej, ul. Berdychowo 4 w Poznaniu.

Zobacz prezentację z konferencji BL.

Po konferencji można było przystąpić do corocznego KWT. Podchodzący do KWT byli proszeni o okazanie dowodu opłaty 60 zł tytułem "KWT 2023 imię nazwisko" wpłaconej uprzednio na konto Aeroklubu Poznańskiego.
2023-03-10
Bezpłatne szkolenie szybowcowe dla młodzieży w wieku 16-18 lat, Kąkolewo
Aeroklub Poznański zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na bezpłatne szkolenie szybowcowe. W ramach kursu oferujemy:
- dostępne dla wszystkich szkolenie teoretyczne
- szkolenie praktyczne dla kandydatów wybranych na podstawie testów teoretycznych i sprawnościowych.

Nie przegap swojej szansy, zgłoś się już dziś!

Zobacz szczegóły


2022-10-23
XX Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania , Kąkolewo
W dniu 23 października 2022 r. na lotnisku EPPG w Kąkolewie odbyły się XX Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania organizowane przez Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej. Loty zawodnicze odbywały się na szybowcach „Bocian” oraz „Puchacz”, a starty odbywały się za wyciągarką. W zawodach wzięło udział 20 zawodników.
Miejsce pierwsze zajął Jakub Grzeszczak z wynikiem 3,83 m, drugi był Ignacy Pazder z wynikiem 4,63 m. Na miejscu trzecim uplasował się Jędrzej Misiorny z wynikiem 5,82 m Wyniki były liczone jako średnia z dwóch lądowań.

Dzień był pełen lotniczych emocji i sportowej rywalizacji, ale nie zabrakło też dobrej zabawy oraz pamiątkowych zdjęć.
    
2022-10-11
Bieszczady 2022, Bezmiechowa
W dniach 2-9 października 2022r. odbył się tradycyjny, jesienny obóz Aeroklubu Poznańskiego na lądowisku Akademickiego Ośrodka Szybowcowego Politechniki Rzeszowskiej w Bezmiechowej Górnej
    
2022-05-25
Bezpłatne szkolenie szybowcowe, Kąkolewo
Aeroklub Poznański zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na bezpłatne szkolenie szybowcowe.
Tak jak w poprzednich latach spośród kandydatów zostanie wybrana grupa osób, których szkolenie zostanie sfinansowane przez Aeroklub Poznański.
Nie przegap swojej szansy, zgłoś się już dziś!

Zobacz szczegóły


2022-02-23
Hieronim Franek Kowalski (1933-2022), Poznań
W dniu 23 lutego 2022r. w wieku 88 lat zmarł Hieronim "Franek" Kowalski, instruktor pilot szybowcowy i samolotowy, członek honorowy i jeden z najbardziej zasłużonych pilotów Aeroklubu Poznańskiego. "W powszechnej opinii latał na wszystkich typach samolotów."

Życiorys Hieronima Kowalskiego.
    
2021-10-16
XIX Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego, Kąkolewo
W dniu 16 października 2021 r. na lotnisku w Kąkolewie EPPG już po raz dziewiętnasty odbyły się Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego. Rywalizowało 11 zawodników. Loty zawodnicze odbywały się na szybowcach "Bocian" i "Puchacz" startujących za samolotem.
Sprzyjające warunki atmosferyczne, sprawna obsługa startu pozwoliła na rozegranie dwóch tur startów dla wszystkich uczestników zawodów. Każdy zawodnik musiał wykonać loty na Bocianie i Puchaczu. Poziom zawodów był wysoki. Po pierwszej turze prowadziła Barbara Grześkowiak-Bocian z wynikiem 2,40 m. W drugiej turze najlepszy wynik uzyskał Paweł Masełkowski zatrzymując się idealnie na taśmie.
Ostatecznie po dwóch turach wyłoniony został Mistrz w Celności Lądowań, został nim Szymon Melosik z sumowanym wynikiem z pierwszej i drugiej tury równym 4,03 m. Na drugim miejscu uplasował się Marcin Dłużewicz (8 m), a na trzecim Patryk Bańkowski (11,47 m).
Na zakończenie rywalizacji w imieniu Zarządu AP Barbara Grześkowiak-Bocian wraz z sędzią zawodów Zbigniewem Mellerem wręczyli statuetki oraz dyplomy dla najlepszych pilotów.

Zobacz wyniki zawodów.
Zobacz galerię zdjęć (foto Patryk Bańkowski, Mirosław Hercog, Zbigniew Meller).
   
2021-06-29
Ireneusz Materniak (1958-2021), Poznań
W dniu 29 czerwca 2021r., w wieku 63 lat zmarł nasz przyjaciel i kolega instruktor pilot Ireneusz Materniak.

Szkolenie lotnicze odbył w Aeroklubie Podkarpackim w Krośnie, gdzie uzyskał uprawnienia instruktora szybowcowego. Pilot zawodowy samolotowy z uprawnieniem pilota doświadczalnego II klasy, posiadacz Złotej Odznaki Szybowcowej z dwoma diamentami. Współzałożyciel Bractwa Podwójnej Mewy. Od kilkunastu lat członek Aeroklubu Poznańskiego, wykładowca na poznańskich uczelniach wyższych.
W 2011r. odznaczony wyróżnieniem Błękitne Skrzydła za aktywną wszechstronną działalność lotniczą, w tym szkolenie pilotów szybowcowych i modelarzy, pracę lotniczego pedagoga i popularyzację lotnictwa w mediach. Z wykształcenia historyk, doktor nauk humanistycznych w dyscyplinie historia, autor książki Przemyśl 1914-15. Harcmistrz ZHP.

Uroczystości pogrzebowe odbyły się na cmentarzu parafialnym przy ul. Gospodarskiej w Poznaniu.
   
2021-06-15
Szkolenie szybowcowe dla młodzieży, Sezon 2021
CHCESZ ROZPOCZĄĆ SWOJĄ PRZYGODĘ Z LATANIEM?
BEZPŁATNE SZKOLENIE SZYBOWCOWE!

Mamy przyjemność poinformować, że Aeroklub Poznański zaprasza młodzież w wieku 16-18 lat na szkolenie szybowcowe.
Tak jak w poprzednich latach spośród kandydatów zostanie wybrana grupa osób, których szkolenie zostanie w pełni sfinansowane przez Aeroklub Poznański.
Nie przegap swojej szansy, zgłoś się już dziś!

WYPEŁNIJ ZGŁOSZENIE

W przypadku pytań prosimy o kontakt mailowy: rekrutacja@aeroklub.poznan.pl

ZASADY REKRUTACJI:
Na bezpłatne szkolenie może zgłosić się osoba, która:
- urodziła się w latach: 2003 - 2005;
- przesłała zgłoszenie na szkolenie do 15 czerwca 2021 r.
Osoby, które uzyskają najlepsze wyniki z testów zostaną zakwalifikowane na szkolenie praktyczne.
Do szkolenia praktycznego mogą przystąpić osoby, które w wyznaczonym terminie uzyskają badania lotniczo-lekarskie pierwszej klasy.

ORIENTACYJNY HARMONOGRAM SZKOLENIA:
- 16 czerwca - spotkanie organizacyjne
- 19 czerwca - testy sprawnościowe
- 20 czerwca - testy teoretyczne
- 20-24 czerwca - bezpłatne teoretyczne szkolenie szybowcowe (38 godz.)
- 27 czerwca - rozmowy kwalifikacyjne, egzamin z wiedzy o lotnictwie
- 28 czerwca - ogłoszenie listy osób przyjętych na bezpłatne szkolenie praktyczne
- 27-30 czerwca - cd. bezpłatnego teoretycznego szkolenia szybowcowego (27 godz.)
- 1-2 lipca - badania lotniczo-lekarskie
- 3 lipca - 31 sierpnia - szkolenie praktyczne (szkolenie podstawowe za samolotem, celność lądowania).
2020-10-17
XVIII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kąkolewo EPPG
W dniu 17 października 2020 r. odbyły się XVIII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania. Zawody po raz pierwszy zostały rozegrane na lotnisku w Kąkolewie.
Rozegrano dwie tury lądowania.
Zwycięzcą zawodów został Sebastian Jurga. Drugie miejsce zajęła Barbara Grześkowiak-Bocian, a miejsce trzecie przypadło Michałowi Wierzykowi.

Zobacz wyniki zawodów.
    
2020-09-12
Aleksander Kujawski laureatem Wyróżnienia im. Dedala, GSS Żar
W dniach 9-13 września 2020 roku w Górskiej Szkole Szybowcowej odbył się doroczny Zjazd Miłośników GSS Żar, któremu towarzyszył Zlot Polskich Pilotek Aero Sabat 2020. Podczas Zjazdu zasłużonym instruktorom lotniczym wręczono wyróżnienia Rady Seniorów Lotnictwa AP, w tym Wyróżnienie im. Dedala - oficjalne wyróżnienie Aeroklubu Polskiego przyznawane osobom zasłużonym na polu kształcenia i wychowywania kadr lotniczych.

Tegorocznymi laureatami Wyróżnienia Honorowego im. Dedala zostali: instr. pil. Aleksander Kujawski z Aeroklubu Poznańskiego oraz instr. pil. Tadeusz Lewicki z Aeroklubu Gliwickiego. Wyróżnienia wręczył przewodniczący kapituły a zarazem prezes RSL AP – Leszek Mańkowski.

Instr. Aleksander Kujawski wyróżnienie otrzymał ”za wybitne zasługi w kształceniu i wychowaniu pilotów ku chwale polskiego lotnictwa”.
Instr. Kujawski to 30. laureat nagrody, a czwarty z Aeroklubu Poznańskiego. Wcześniej uhonorowano nim Stefana Makné, Hieronima "Frania" Kowalskiego (2009) oraz Artura Sławomira Pomietlaka (2012).

Zdjęcia i relacja ze Zlotu na stronie Rady Seniorów Lotnictwa AP.
2020-06-12
Bezpłatne szkolenie szybowcowe dla uzdolnionej młodzieży 2020, EPPK
NIE PRZEGAP SZANSY ABY SPEŁNIĆ SWOJE MARZENIA!
BEZPŁATNE SZKOLENIE SZYBOWCOWE!

Aeroklub Poznański zaprasza osoby w wieku od 16 do 18 roku życia do wzięcia udziału w rekrutacji na szkolenie szybowcowe (teoria i praktyka) w sezonie 2020.
W trakcie bezpłatnego szkolenia teoretycznego zostanie wyłoniona grupa kursantów, których pełne teoretyczne i praktyczne szkolenie szybowcowe sfinansuje Aeroklub Poznański.

Zasady rekrutacji oraz harmonogram szkolenia - kliknij WIĘCEJ ->
2019-10-19
XVII Poznańskie Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania, Kobylnica
XVII Szybowcowe Zawody w Celności Lądowania Aeroklubu Poznańskiego przeszły już do historii. Rywalizowało z sobą 26 zawodników. Loty zawodnicze odbywały się na szybowcu Bocian startującym za wyciągarką.

Sprzyjające warunki atmosferyczne, sprawna obsługa startu pozwoliła na rozegranie jednej tury startów dla wszystkich uczestników zawodów. Po pierwszej turze wyłoniono 10 najlepszych pilotów którzy awansowali do II tury. O wysokim poziomie uzyskanych wyników świadczy fakt że 10 miejsce po pierwszej turze zajmował pilot z wynikiem 6,12 m.
Po wykonaniu 10 lotów w drugiej turze wyłoniony został Mistrz w Celności Lądowań. Został nim Marcin Falczyński z uśrednionym wynikiem z pierwszej i drugiej tury 2,08 m. Na drugim miejscu uplasował się Mirek Hercog - 2,38m, a trzeci był Szymon Melosik z wynikiem 3,17 m.
Na zakończenie rywalizacji Prezes KSL Barbara Grześkowiak-Bocian i Sędzia Zawodów Zbyszek Meller wręczyli najlepszym pilotom statuetki oraz dyplomy i upominki. [Z.Meller]

Fot.: Marek Idzior, Marek Kamoś, Zbyszek Meller.
    
2019-10-10
Kurs teoretyczny do licencji PPL(A), SPL i BPL, Lotnisko Kobylnica
Aeroklub Poznański im. Wandy Modlibowskiej zaprasza na szkolenie teoretyczne do Licencji Pilota Samolotowego PPL(A), Pilota Szybowcowego SPL, Pilota Balonowego BPL.
Szkolenie będzie realizowane w trybie weekendowym od 16 listopada 2019.

- Koszt kursu PPL(A) wynosi 1200 zł (1000 zł dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia) - 9 weekendów;
- Koszt kursu SPL wynosi 750 zł (600 zł dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia) - 6 weekendów;
- Koszt kursu BPL wynosi 750 zł (600 zł dla osób uczących się, które nie ukończyły 26 roku życia) - 6 weekendów.

Zgłoszenia na kurs proszę przesyłać do 12 listopada na adres: paulina.matecka@aeroklub.poznan.pl.
Spotkanie organizacyjne odbędzie się 13 listopada br. (środa) o godzinie 18:00 na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy.
Organizator kursu zastrzega sobie prawo do odwołania kursu w przypadku nie zgłoszenia się wystarczającej liczby osób.
2019-08-25
Leszno Cup 2019 | 47 SMPJ 2019, Leszno Strzyżewice
W dniach 15 - 25 sierpnia 2019 roku na lotnisku Leszno - Strzyżewice odbyły się zawody szybowcowe Leszno Cup 2019.
Regionalne Zawody Szybowcowe zostały przeprowadzone w klasach 15 m i 18 m (RZS 15 + 18).
Ponadto zostały rozegrane Szybowcowe Mistrzostwa Polski w klasie Otwartej (SMP Open) oraz Krajowe Zawody Szybowcowe w klasie Standard (KZS Std).
Reprezentujący Aeroklub Poznański zawodnicy startujący w ramach SMP Open uplasowali się w środku stawki i osiągnęli następujące wyniki: Jerzy Kolasiński (szybowiec JS 1) - miejsce 17, Paweł Frąckowiak (LAK 17 B/FES) 18 msc., Zbyszek Meller (Jantar 2b) 19. msc.
Wyniki Leszno Cup dostępne na stronie zawodów www.soaringspot.com.

Równolegle w Lesznie rozegrane zostały 47 Szybowcowe Mistrzostwa Polski Juniorów w klasach Klub A i Klub B.
W zawodach w klasie klub B udział wzięli piloci Aeroklubu Poznańskiego Miron Otręba - miejsce 10, Maciej Nowak - 14 msc. i Marcin Falczyński - 17 msc.
Wyniki SMPJ 2019 dostępne na stronie www.soaringspot.com.
2019-06-15
Bezpłatne szkolenie szybowcowe dla uzdolnionej młodzieży 2019
NIE PRZEGAP SZANSY ABY SPEŁNIĆ SWE MARZENIA!
BEZPŁATNE SZKOLENIE SZYBOWCOWE


Aeroklub Poznański zaprasza osoby w wieku od 16 do 17 roku życia do wzięcia udziału w rekrutacji na szkolenie szybowcowe (teoria i praktyka) w sezonie 2019.
W trakcie bezpłatnego szkolenia teoretycznego zostanie wyłoniona grupa kursantów, których pełne teoretyczne i praktyczne szkolenie szybowcowe sfinansuje Aeroklub Poznański.


Zobacz harmonogram i zasady rekrutacji. Wypełnij zgłoszenie.
Na zgłoszenie czekamy do 14 czerwca 2019 r.
...poprzednia
 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl