Odwiedzin: 2899992 
 
Meteo  Kalendarium Sekcji Mikrolotowej Aeroklubu Poznańskiego  
 

Sekcja Mikrolotowa Aeroklubu Poznańskiego

Kalendarium 1977-2007


Zdjęcia ilustrujące opisane w kalendarium wydarzenia historyczne przedstawiono w galerii.

1977 - 24 styczeń
Zebranie założycielskie sekcji lotniowej przy Aeroklubie Poznański. Sekcja liczyła 16 członków. Przewodniczącym został student IV roku Politechniki – Maciej Kowalczyk, zastępcą Lech Molewski, a sekretarzem Tomasz Hypki.

1979 - kwiecień
W pierwszym Kursie Instruktorów Lotniarstwa w roku zorganizowanym w Jeżowie Sudeckim uczestniczyli Krzysztof Bagiński oraz Lech Molewski.

1979 - 26 sierpień
W wyniku upadku lotni na Górze ?ar w Międzybrodziu ?ywieckim w wieku 26 lat ginie Krzysztof Bagiński.

1981- kwiecień
Pierwsze udane loty Bogdana Wojciechowskiego na łąkach pod Zbąszyniem na motolotni własnej produkcji. W 1980 r. Bogdan rozpoczął budowę motolotni z wózkiem trójkołowym do którego zastosował silnik WSK 175 Wiatr. Również skrzydło było własnej konstrukcji pokryte zbrojoną folią.

1981
W I Lotniowych Mistrzostwach Polski na ?arze uczestniczy Roman Wawrzyniak.

1984 - maj
W zorganizowanych w Bydgoszczy przez Krzysztofa Kosiora pierwszych w Polsce zawodach motolotniowych bierze udział Bogdan Wojciechowski. W ramach zawodów rozegrano trzy konkurencje: krótki przelot po trasie, konkurencję celności lądowania oraz przelot na czas z punktem zwrotnym na Fordonie.

1985 - sierpień
Pierwsze loty Andrzeja Ciszewskiego na oryginalnej konstrukcji Jana Popko z Nowego Sącza - lotni z silnikiem WSK 175 i kółkiem dystansowym z tyłu. Start na "Popkolocie" mógł się odbywać praktycznie w każdym terenie.

1986
Bogdan Wojciechowski wykonuje pierwsze loty na skonstruowanym przez siebie pokrytym dakronem ULM-ie (koledzy ochrzcili go nazwą „Chinook” z racji pewnych podobieństw do konstrukcji Włodzimierza Tałańczuka).

1987 - 9-11 październik
Sekcja organizuje pierwszą imprezę motolotniową - Zlot Motolotniowy Polski Zachodniej w Osiecznej koło Leszna. Zlot ten umożliwili gospodarze terenu - Regina i Marian Wleklikowie oraz dyr. MGOK w Osiecznej Pani Stanisława Schulz. Zachęcony sukcesem organizacyjnym Marian Wleklik rok później wybudował w miejscu rozgrywania zawodów Dom Lotniarza, a dyrekcja MGOK postanowiła corocznie podczas Dni Osiecznej sponsorować zawody motolotniowe.

1988 - 3-5 czerwiec
Lech Molewski wraz z Romanem Kaczmarkiem organizują w Błażejewku I Motolotniowe Mistrzostwa Wielkopolski (od 1989 roku Mistrzostwa odbywają się w Piotrowicach, a od 1993 w Głuchowie – współorganizacja z UG Czempiń).

1990 – 16-19 maj
W Szamocinie rozegrano pierwsze Motolotniowe Mistrzostwa Polski w obsadzie międzynarodowej. Pierwszym motolotniowym mistrzem Polski został Kazimierz Krygier. W mistrzostwach naszą sekcję reprezentowali: Lech Molewski i Roman Wawrzyniak.

1990 – 28-30 wrzesień
Organizacja I Poznańskich Zawodów Motolotniowych im. Krzysztofa Bagińskiego. Zwyciężył Jarosław Eppel przed Lechem Molewskim i Danielem Zagórskim.

1992 - 22-26 czerwiec
W Poznaniu rozegrano III Mikrolotowe Mistrzostwa Polski. W mistrzostwach tych po raz pierwszy rozegrano dwie klasy: WSC i WTS. Klasę WSC wygrał Alojzy Dernbach przed Henrykiem Orwatem i Karolem Kubitem, a w klasie WTS zwyciężył Lech Molewski z Michałem Lecińskim przed Krzysztofem Jurkiewiczem z Jerzym Wiączkiem i Jarosławem Epplem z Piotrem Pastusiakiem.

1993 – 9-12 wrzesień
W dniach w Głuchowie k/Czempinia odbył się I Trójbój Motolotniowy, w którym zwyciężył Lech Molewski przed Henrykiem Orwatem i Witoldem Antuszewiczem.

1994 - 14 styczeń
Zmiana nazwy sekcji z lotniowej na ULM. Zmiana nazwy wynikała z faktu iż jej członkowie latali nie tylko na lotniach i motolotniach, ale również na paralotniach i ultralekkich samolotach.

1994 – 22-26 czerwiec
Aeroklub Poznański, drugi raz w historii, był gospodarzem mistrzostw Polski. V Międzynarodowe Mikrolotowe Mistrzostwa Polski odbyły się na lotnisku w Kobylnicy i były próbą generalną przed mistrzostwami Świata. Klasę WSC wygrał Alojzy Dernbach, a klasę WTS Lech Molewski z Michałem Lecińskim.

1994 - 20-27 sierpień
Międzynarodowa Federacja Lotnicza powierzyła Aeroklubowi Poznańskiemu organizację V Mikrolotowych Mistrzostw Świata Samolotów Ultralekkich i Motolotni. Honorowy patronat objął premier RP Waldemar Pawlak. Dyrektorem Mistrzostw został Lech Szutowski. W klasie FSC Jan Gruszecki zdobył złoty medal, Henryk Orwat w klasie WSC był piąty, a zespołowo Polska zajęła pierwsze miejsce. Zdaniem ekip międzynarodowych były to najlepiej zorganizowane i przeprowadzone do tej pory mistrzostwa. W dowód uznania Aeroklub Poznański został wyróżniony dyplomem FAI za doskonałe zorganizowanie i przeprowadzenie Mistrzostw Świata.

1995 - 7-9 lipiec
Poznańscy motolotniarze wykorzystując sezonową bazę Aeroklubu Poznańskiego w Bagiczu k/Kołobrzegu wraz z kierownikiem tej bazy Pawłem Majchrzakiem i wójtem Ustronia Morskiego Stanisławem Zielińskim zorganizowali I Motolotniowy Puchar Bałtyku na lotnisku w Bagiczu.

1995 - 6 sierpień
Załoga Lech Molewski i Aldona Słupińska na poznańskim lotnisku w Kobylnicy wystartowała do bicia rekordu Polski - czasu wznoszenia na wysokość 3000 metrów w kategorii R1-WTS. Zarejestrowany rekord wyniósł 17 min. 10 sek.

1995 - 16 sierpień
Lech Molewski ustanowił wynikiem 12 min. 27 sek. rekord Polski w kategorii R1-WSC - czas wznoszenia na wysokość 3000 metrów.

1995 – 23 sierpień
Załoga Lech Molewski i Aldona Słupińska poprawiła własny rekord Polski czasu wznoszenia na wysokość 3000 m w kategorii R1-WTS. Uzyskany wynik to 16 min. 19 sek.

1995 - 11 październik
Kolejny rekord Polski ustanowiony przez Lecha Molewskiego w kategorii R1-WSC wysokości absolutnej wynoszący 6297 metrów.

1996 – 23-27 czerwiec
W VII Mikrolotowych Mistrzostwach Polski rozegranych na lotnisku Aeroklubu Podkarpackiego w Łososinie Dolnej Lech Molewski wywalczył po raz trzeci tytuł mistrza Polski w klasie WTS, a Michał Leciński zajął czwarte miejsce w klasie WSC.

1996 - 24-26 maj
Odbywający się do 1993 roku w Osiecznej Zlot ULM Polski Zachodniej został przeniesiony do Trzebicza Nowego k/Drezdenka Państwo Maria i Ryszard Chwaliszowie udostępniając swoje prywatne lądowisko stali się także hojnymi sponsorami tych zawodów.Zwycięzcą zawodów został Lech Molewski przed Jerzym Rudnickim i Józefem Moszyńskim

1998 - 26 czerwiec
Włodzimierz Centner pilotował jedną z trzech motolotni, które wzięły udział w pierwszej polskiej wyprawie motolotniowej przez Bałtyk. Trzy załogi (K. Kubit, K. Jurkiewicz / J. Szyszka oraz W. Centner / F. Urbański) z międzylądowaniem na Bornholmie osiągnęły Szwecję.

1998 – 1-6 lipiec
Na IX Mikrolotowych Mistrzostwach Polski, które odbyły w Kętrzynie Mariusz Jarmuszczak zdobył w klasie WSC tytuł Wicemistrza Polski.

2000 - 24-30 lipiec
Sekcja współorganizatorem XI Mikrolotowych Mistrzostw Polski, które odbyły się w Głuchowie k/Czempinia.

2000 - 26 sierpień
W ramach „Pożegnania lata w krainie stu jezior” 7 załóg motolotniowych z Poznania wykonało oblot Puszczy Noteckiej startując z lądowiska w Bucharzewie k/Sierakowa prywatnego lądowiska Szymona Melosika. Rajd ten dał początek serii corocznie organizowanych Rajdów Wielkopolskich.

2002 - 25-29 czerwiec
Na XIII Mikrolotowych Mistrzostwach Polski w Kętrzynie Wicemistrzem Polski w klasie WL-1 został Lech Molewski, a trzecie miejsce zajął Mariusz Jarmuszczak.

2003 - 1-29 lipiec
Wyprawa Lecha Molewskiego i Andrzeja Odyjasa dookoła Polski. Łącznie załoga przeleciała 2840 km w czasie 34 godzin i 42 minut odwiedzając 41 lotnisk i lądowisk.

2003 - 16 październik
W dniu obchodów 25-lecia pontyfikatu Jana Pawła II 25 pilotów na motolotniach i samolotach ultralekkich wykonało lot nad centrum Poznania i Katedrą Poznańską. Każdy z pilotów otrzymał certyfikat potwierdzający uczestnictwo w tym locie podpisany przez Metropolitę Poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego.

2003 - jesień
Mariusz Jarmuszczak zostaje zwycięzcą II Edycji Mikrolotowego Pucharu Polski.

2004 - 24 styczeń
Uroczyste zebranie członków Sekcji zmienia nazwę Sekcji z „ULM” na „Mikrolotową”.

2005 - 8 styczeń
Lech Molewski i Damian Kandulski w klasie WL-2 ustanawiają Rekord Polski wysokości absolutnej - 5027 m.

2005 - 15 styczeń
Grupa pilotów mikrolotowych, członków powstałego w 2001 roku (10. maja) Obornickiego Stowarzyszenia Lotniczego, uchwałą Zarządu AP zostaje przyjęta w poczet członków Aeroklubu Poznańskiego. Stowarzyszenie dysponuje własnym lądowiskiem w Obornikach-Słonawach (N 52º40.021, E 16º46.392)

2005 - 21 maj
W katastrofie lotniczej ginie instr. Lech Molewski – wieloletni Przewodniczący Sekcji.

2005 - 21 maj
Walne Zgromadzenie Aeroklubu Poznańskiego nadaje godność członka honorowego Aeroklubu Poznańskiego 2 członkom Sekcji – Zbigniewowi Mellerowi i Bogdanowi Wojciechowskiemu.

2005 - 9-16 lipiec
Aeroklub Poznański gości uczestników XVI Międzynarodowych Mikrolotowych Mistrzostw Polski. W zawodach uczestniczyły załogi z Polski, Czech oraz Litwy. W klasie WL-1 Mistrzem Polski został Roman Wawrzyniak, a w klasie WL-2 tytuł Wicemistrza Polski otrzymała załoga Romuald i Henryk Ruks. Również w klasie AL-2 (samoloty ultralekkie 2-miejscowe) załoga Andrzej i Katarzyna Rybscy zdobyła tytuł Wicemistrzów Polski.

2005 – 15-16 lipiec
Na torze regatowym Malta odbył się I Poznański Miting Wodnosamolotów. W Mitingu wzięły udział łodzie latające – Lake Buccaner (USA) oraz Aeroprakt 24 (Ukraina), wodnosamolot Zenair 701 (Czechy) oraz motolotnia na pontonie (Polska).

2005 - jesień
Mariusz Jarmuszczak po raz drugi w historii Mikrolotowego Pucharu Polski, został jego zwycięzcą. Pierwsze miejsce zapewniły mu trzy zwycięstwa na zawodach w Trzebiczu Nowym (Zlot ULM) Obornikach (Zawody Mikrolotowe o Puchar Obornik Wlkp.) oraz w Powodowie (Zawody Mikrolotowe Ziemi Wolsztyńskiej).

2006 - 20-25 czerwiec
Na lotnisku Aeroklubu Włocławskiego w Kruszynie zakończyła się rywalizacja zawodników w ramach Mikrolotowych Mistrzostw Polski. W klasie WL-2 od pierwszej konkurencji prowadzenie objęła załoga z Poznania - Roman i Henryk Ruks, którzy do końca zawodów nie pozwolili odebrać sobie zwycięstwa. Natomiast w klasie motolotni 1-osobowych przez całe Mistrzostwa trwała zaciekła rywalizacja o pierwsze miejsce. Ostatecznie w klasie WL-1 najlepszy okazał się zawodnik z Litwy -Stanislavas Petruskevicius, a najlepszym z Polaków, a tym samym Mistrzem Polski na rok 2006, Roman Wawrzyniak.

2006 - 12-21 sierpień
21 sierpnia zakończył się Rajd Mikrolotowy "Przez Trzy Granice" na Litwę i Łotwę. Komandorem Rajdu był Roman Ruks z Aeroklubu Poznańskiego, a współorganizowali wyprawę koledzy z Aeroklubu Litwy (Darius Jakubauskas) i Aeroklubu Łotwy (Anatolij Kupche). W rajdzie wzięło udział 15 załóg (14 motolotni i 1 samolot ultralekki) z całej Polski. Załogi reprezentowały następujące aerokluby: Bydgoski, Kujawski, Pomorski, Poznański, Siedlecki i Warszawski. W ciągu dziesięciu dni uczestnicy Rajdu pokonali ok. 2300 km odwiedzając 10 lotnisk na Litwie i Łotwie.

2006 - jesień
W kolejnej edycji Mikrolotowego Pucharu Polski zwycięzcami zostali: w klasie WL-2 najlepszy był Romuald Ruks z Aeroklubu Poznańskiego (Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze). Drugie miejsce zajął Henryk Orwat, a trzecie przypadło Karolowi Kubitowi; zwycięzcą w klasie WL-1 został Roman Wawrzyniak z Poznania przed Adamem Kowalczukiem i Adamem Skowrońskim (obaj z Aeroklubu Poznańskiego - Obornickie Stowarzyszenie Lotnicze).

 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl