Odwiedzin: 2580708 
 
Meteo  Informacje  
  Sekcja szybowcowa Aeroklubu Poznańskiego powstała w roku 1932. Założycielem sekcji była m.in. Wanda Modlibowska, obecnie patronka Aeroklubu Poznańskiego.

Sekcja zrzesza ponad 100 pilotów i wykorzystuje niemal 20 szybowców drewnianych i laminatowych operując z lotnisk Kobylnica i Bednary. Do startów wykorzystujemy wyciągarkę szybowcową oraz hol za samolotem.

Wielu naszych pilotów bierze udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski i Świata. Należą do nich m.in. Piotr Jarysz, Jerzy Kolasiński, Paweł Frąckowiak, Tomasz Czerniak, Zbigniew Meller, Wojciech kolasiński, Magdalena Stróżyk.

Na koncie sekcji szybowcowej jest wiele osiągnięć i sukcesów. Piotr Jarysz i Wojciech Kolasiński wywalczyli tytuły Szybowcowych Mistrzów Polski Juniorów w roku 2004, odpowiednio w klasie standard i klub. Jerzy Kolasiński i Paweł Frąckowiak wywalczyli tytuł Szybowcowych Mistrzów Polski Seniorów w klasie standard, odpowiednio w roku 2000 i 2001. Piotr Jarysz w 2006r. wygrał miedzynarodowe zawody Spaghetti Glide, rozgrywane we włoskim Rieti jako przygotowanie do V Szybowcowych Mistrzostw Świata Juniorów.

Aeroklub Poznański w roku 2004 był organizatorem Szybowcowych Mistrzostw Polski Juniorów, które odbyły się na lotnisku Bednary.

Latanie to hobby, na które należy poświęcic mnóstwo czasu i zaangażowania. Trudno jest łączyć szybownictwo i inne formy rekreacji. Jednak osoby, które połknęły tego bakcyla wiedzą, iż jest to bardzo przyjemna forma spędzania wspólnego czasu, w gronie pilotów którzy charakterysują się wysokim poczuciem odpowiedzialności i koleżeńskości.

Szkolenia

Corocznie w okresie letnim (czerwiec-sierpień) na lotnisku Bednary odbywają się obozy szkolne dla uczniów klas lotniczych (ok. 50-75 osób) oraz obóz komercyjny (ok. 15 osób). Szkolenie szybowcowe mozna rozpocząć po ukończeniu 16 roku życia, a piloci nie muszą mieć wcale "końskiego zdrowia" ani "sokolego wzroku". W ramach szkolenia podstawowego (ok. 2-3 tygodnie) uczniowie wykonują około 50 lotów po kręgu z instruktorem (czas lotu 3-4 minut). Starty odbywają się za wyciągarką, która pozwala na osiągnięcie po starcie wysokości 300-400 metrów. Loty wykonywane są na szybowcach Bocian i Puchacz. Po zaliczeniu egzaminu przed instruktorem I klasy uczniowie-piloci wykonują 10 lotów samodzielnych.

Szkolenie praktyczne poprzedzone jest wykładami i egzaminem teoretycznym. Informacje o naborze na coroczne szkolenia publikowane są na stronie internetowej Aeroklubu Poznańskiego, można je także uzyskać w siedzibie Aeroklubu. Zwykle nabór prowadzony jest w okresie maj-czerwiec.

Po zakończeniu szkolenia podstawowego piloci odbywają trening w zakresie lotów termicznych, na przyrządy czy akrobacyjnych. Uzyskanie wymaganych umiejętności pozwala na zdobycie licencji pilota szybowcowego, która uprawnia do wykonywania samodzielnych przelotów szybowcowych i udziału w zawodach.

Wyznacznikami umiejętności pilota jest m.in. Srebrna Odznaka Szybowcowa, którą uzyskuje się po wykonaniu przelotu o długości 50km, lotu o długotrwałości 5 godz. i uzyskaniu wysokości 1000 metrów ponad start. Niekiedy taka odznakę udaje się zdobyc pilotom już w pierwszym sezonie latania, w kilka tygodni po rozpoczeciu szkolenia podstawowego. Kolejne kroki to Złota i Diamentowa Odznaka Szybowcowa, której 3 diamenty uzyskuje się za wykonanie przelotu zamkniętego 300 km (lądowanie w miejscu startu, lot po trasie zamknietego wieloboku), przelotu otwartego 500 km i przewyższenia 5000 m. Na odznakę diamentową przychodzi zwykle poczekac pilotom kilka lat, w którym to czasie pokonuja wiele setek kilometrów na przelotach spędzając w powietrzu po 100 i więcej godzin w sezonie.

Aeroklub Poznański dysponuje wykwalifikowaną kadrą instruktorską. Jesteśmy jedynym Aeroklubem w Polsce prowadzącym kompleksowe szkolenia dla uczniów klas sportowych o profilu lotniczym.

 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl