Odwiedzin: 2824387 
 
Meteo











































2008-12-04 Nauka i edukacja lotnicza w Poznaniu, Poznań
Poznań wkracza do elity polskich miast kształcących w kierunkach związanych z lotnictwem. Politechnika Poznańska będzie drugą uczelnią w Polsce kształcącą pilotów.

Ponad 300 osób uczestniczyło w konferencji „Nauka i edukacja lotnicza w Poznaniu", która odbyła się 4 grudnia 2008 r. na Politechnice Poznańskiej, podczas której zaprezentowana została oferta poznańskich szkół i uczelni edukujących w kierunkach związanych z lotnictwem. Organizatorami konferencji byli: Dziekan Wydziału Maszyn Roboczych i Transportu oraz Aeroklub Poznański.

W ostatnich latach jesteśmy świadkami ogromnych zmian w lotnictwie cywilnym i wojskowym. Zwiększająca się ilość połączeń, pasażerów, przewoźników i floty oraz rozwój i modernizacja lotnictwa wojskowego wymagają zwiększenia ilości specjalistów w dziedzinach związanych z lotnictwem, w tym także pilotów.

Edukacja lotnicza w Poznaniu ma wieloletnie tradycje, które kontynuowane są m.in. przez Aeroklub Poznański. „Poprzez klasy o profilu lotniczym oraz liczne szkolenia przygotowujemy przyszłe kadry dla lotnictwa” – powiedział prezes Aeroklubu. Od 2009 roku młodzi adepci będą mieli szansę kontynuować naukę na studiach wyższych w Poznaniu. Politechnika Poznańska we współpracy z Aeroklubem Poznańskim i Wojskową Akademią Techniczną uruchamia dwie specjalności: silniki lotnicze i transport lotniczy. „W ramach projektu „Era inżyniera” studentom oferowane będą m.in. ćwiczenia w symulatorze lotów oraz bezpłatne kursy szybowcowe, spadochronowe, a dla najlepszych kurs pilotażu z możliwością uzyskania licencji ATPL” – powiedział prof. dr hab. inż. Tomasz Łodygowski Pełnomocnik Rektora ds. projektu „Era Inżyniera - rozbudowa potencjału rozwojowego Politechniki Poznańskiej” współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas konferencji dyskutowane były także kwestie odnośnie perspektyw rozwoju transportu lotniczego oraz powstania Centrum Kształcenia Lotniczego. Przedstawione zostały efekty działania Akademickiego Klubu Lotniczego Politechniki Poznańskiej oraz relacja z udziału przedstawicieli Politechniki Poznańskiej w zawodach modelarskich SAE AeroDesign w USA. „W przyszłym roku jedziemy po złoto” – zapewniał jeden z członków poznańskiej ekipy. Dla miłośników historii szczególnie interesujący był wykład „90 latach lotnictwa w Poznaniu”.

Adela Dankowska wielokrotna rekordzistka świata i Polski w szybownictwie oraz przedstawiciele 31 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach zachęcali licznie zgromadzoną młodzież do związania swojej przyszłości z lotnictwem. Sądząc po bardzo dużej frekwencji edukacja lotnicza w Poznaniu ma obiecującą przyszłość.

Konferencji towarzyszyła prezentacja sprzętu lotniczego oraz wystawa zdjęć ze szkoleń lotniczych realizowanych przez Aeroklub Poznański na zlecenie Ministerstwa Obrony Narodowej.
Zdjęcia zamieszczone w artykule:
   
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl