2012-07-14 XVII Mistrzostwa Polski w Akrobacji Szybowcowej, Jelenia Góra
Wieczorem 7 lipca 2012r. ekipa MOSAL'u wraz z gośćmi z Kraju Kwitnącej Wiśni ruszyła w stronę Jeleniej Góry. Jurek Makula, Kasia ?mudzińska i Tomonari Kaji Skodą, a Magda Stróżyk, Takashi Sakai i Tomek Kaczmarczyk - Defenderem z "Foxem" na przyczepie.

Po kilku godzinach nocnej jazdy po polskich drogach, wjechaliśmy na Górę Szybowcową w Jeżowie. Wymęczeni położylismy się spać, podziwiając nocną panoramę Jeleniej Góry. Ranek przywitał nas ciepłym słońcem i pięknymi widokami. Po smacznym śniadaniu przemieściliśmy się pod hangar, podczepiliśmy przyczepę z szybowcem i zjechaliśmy na lotnisko w Jeleniej Górze. Dzięki pomocy miejscowych pilotów poskładaliśmy sprzęt i zaciągneliśmy na start. Każdy z nas wykonał po locie treningowym z Jurkiem. Jelenia Góra z Karkonoszami w tle wygląda pięknie, chociaż akrobacja bez wyraźnego horyzontu (pasmo gór w tle) może mocno utrudnić wiele figur, nawet tych z pozoru łatwych. Jutro kolejny dzień treningowy, pogoda zapowiada się świetnie. Oby właśnie tak było. Do Mistrzostw Polski zostały 2 dni.

9 lipca kolejny raz przywitała nas piękna pogoda. Śniadanie zjedliśmy wcześniej, żeby jak najszybciej znaleźć się na lotnisku. Jeleniogórska holówka była już gotowa, holownik też. Każdy z nas miał okazję popracować nad bardziej wymagającymi elementami. Wieczorem umyliśmy szybowce i wróciliśmy na malownicze szybowisko w Jeżowie.

10 lipca odbyło się oficjalne rozpoczęcie Mistrzostw Polski. Dzień przeznaczony był jeszcze na loty treningowe. Ze względu na lekko kapryśną pogodę kilka razy musieliśmy przerywać starty, żeby pozwolić "wypadać" się przelotnym opadom. Dołączył do nas Paweł Antkowiak wraz z systemem do pomiaru wysokości lotu PHMD (Poznań Height Measuring Device). Zrobiliśmy tyle lotów co wczoraj i wszyscy skończyli dzień zadowoleni. Po kolacji odbył się oficjalny briefing rozpoczynający zawody. Omówiliśmy zasady wykonywania lotów oraz ogólne założenia co do ilości dni na rozgrywanie konkurencji. Tym samym pierwszą konkurencję - KNOWN dla klasy Advanced - zaczynamy w środę. Dni "konkurencyjne" planowane są do soboty, niedziela jako dzień rezerwowy. Oby jutro dopisała pogoda.

I KONKURENCJA

Dziś udało nam się rozegrać I konkurencję - program KNOWN. Pogoda dopisała, sprawnie odbyła się cała seria lotów w naszej kategorii Advanced. Po zakończeniu lotów i nerwowym oczekiwaniu na wyniki w końcu dotarł do nas werdykt. Po pierwszej konkurencji prowadzi Tomasz Kaczmarczyk, czwarte miejsce przypadło Magdzie Stróżyk, a piąte Kasi ?mudzińskiej. Jutro gramy program FREE.

II KONKURENCJA

Po rozgrzewce w programie KNOWN, dziś udało nam się zagrać program FREE. Konkurencję wygrał Sławek Talowski z Aeroklubu Częstochowskiego, Tomek Kaczmarczyk uplasował się na 2 pozycji. Magda Stróżyk 3. W klasyfikacji generalnej prowadzi Tomek Kaczmarczyk przed Sławkiem Talowskim i Magdą Stróżyk.

III KONKURENCJA

W dniu dzisiejszym po raz pierwszy niebo nad jeleniogórskim lotniskiem było areną zmagań pilotów w konkurencji UNKNOWN. Zawodnicy w propozycjach dla sędziów przedstawili bardzo wymagające figury. Końcowy efekt - bardzo wymagająca wiązanka najeżona trudnymi elementami które w połączeniu z wymagającą strefą i brakiem horyzontu sprawiała bardzo wiele problemów. Pomimo kapryśnej pogody udało się rozegrać konkurencję po której w klasyfikacji generalnej nastąpiło prawdziwe trzęsienie ziemi. Na prowadzeniu umocnił się Tomek Kaczmarczyk, zaraz zanim plasuje się Magda Strózyk. Dotychczasowy v-ce lider spadł na 5 miejsce. Kasia ?mudzińska zajmuje 6 lokatę. Już w tym momencie Mistrzostwa Polski w klasie advanced mogą zostać uznane za rozegrane - minimum konkurencji (3) udało się rozegrać. Jutro od rana pierwsi startują zawodnicy Unlimited. Jeśli tylko pogoda pozwoli, Advanced zagra czwarty program (2nd UNKNOWN).

W dniu 14 lipca loty nie odbyły się, co oznacza, iż ostateczna klasyfikacja Mistrzostw Polski w klasie Advanced kształtuje się następująco: 1. Tomasz Kaczmarczyk - Mistrz Polski Advanced 2012
2. Magdalena Stróżyk - I V-ce Mistrz Polski Advanced 2012
3. Błażej Morawski
Katarzyna ?mudzińska zajęła ostatecznie miejsce 6.