Tomasz Bederski
1947-2004

Tomasz Bederski

W dniu 26 listopada 2004 roku zmarł po ciężkiej chorobie nasz serdeczny Kolega Tomasz Bederski, instruktor modelarstwa lotniczego, wieloletni przewodniczący sekcji modelarskiej oraz członek zarządu Aeroklubu Poznańskiego.

Modelarstwem lotniczym zajmował się od najmłodszych lat. Budowę modeli latających rozpoczął jako młody chłopiec w Wojewódzkim Ośrodku Modelarstwa Lotniczego w Poznaniu kierowanym przez wybitnego poznańskiego modelarza i instruktora Jana Burego. Zainteresowaniom Tomka niewątpliwie sprzyjał fakt, że Jego ojciec przez wiele lat był głównym księgowym w Aeroklubie Poznańskim.

Do modelarstwa Tomasz powrócił na początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku, kiedy lotniczą pasją „zaraził” swojego syna Marka. Od tego czasu zaczął bardzo aktywnie działać w sekcji modelarskiej Aeroklubu Poznańskiego, w której pełnił funkcję przewodniczącego w latach 1995 – 2003.

Chociaż sam nie odnosił sukcesów sportowych w modelarstwie, to właśnie dzięki Jego pomocy i zaangażowaniu, wielu poznańskich (i nie tylko) modelarzy zdobyło medale mistrzostw Polski, a najlepsi reprezentowali Polskę w mistrzostwach świata oraz mistrzostwach Europy. Podczas mistrzostw świata F3J rozegranych w 1998 roku w Wielkiej Brytanii oraz mistrzostw Europy, które odbyły się w 1999 roku w Rumunii pełnił funkcję kierownika ekipy polskiej.

W Ośrodku Modelarstwa Lotniczego, który dzięki Jego staraniom został reaktywowany na lotnisku Aeroklubu Poznańskiego w Kobylnicy, stworzył swego rodzaju szkołę wyczynowych modelarzy startujących w konkurencjach zdalnie sterowanych modeli szybowców F3J oraz F3B. Jego podopieczni zdobyli kilkanaście medali mistrzostw Polski, a najwięcej powodów do satysfakcji miał dzięki licznym sukcesom swojego syna Marka – do największych można zaliczyć tytuły mistrza Polski juniorów w konkurencji F3J (1998 i 1999) oraz najważniejszy – tytuł mistrza Polski F3J (2002), za który uzyskał diament do złotej odznaki modelarza lotniczego.

Nie sposób również nie wspomnieć o wielkim zaangażowaniu Tomka Bederskiego w organizację zawodów modelarskich. Z Jego inicjatywy i pod Jego kierownictwem zostały trzykrotnie (w latach 1997, 1998 i 1999) zorganizowane w Poznaniu mistrzostwa Polski w konkurencjach modeli zdalnie sterowanych z napędem elektrycznym F5B i F5D, a także wielokrotnie ogólnopolskie zawody do Pucharu Polski. W 2002, 2003 oraz 2004 roku zorganizował – przede wszystkim z myślą o doskonaleniu umiejętności juniorów – cykl zawodów ogólnopolskich w konkurencji zdalnie sterowanych modeli szybowców termicznych F3B/A, które rozgrywane są na terenie Wielkopolski oraz Kujaw – w Gnieźnie, Inowrocławiu, Ostrowie Wlkp. oraz Poznaniu. Zawody cieszyły się dużą popularnością – każdego roku sklasyfikowanych było ponad 30 zawodników. Począwszy od 2005 roku zawody te są rozgrywane jako „Memoriał Tomasza Bederskiego”.

Za swoje ogromne społeczne zaangażowanie został w 1999 roku uhonorowany Złotą Odznaką Aeroklubu Polskiego. Odejście Tomasza Bederskiego jest bolesną stratą dla środowiska modelarskiego. Straciliśmy człowieka bardzo życzliwego, który nikomu nie potrafił odmówić pomocy.

Cześć Jego pamięci!

Sekcja modelarska Aeroklubu Poznańskiego