Odwiedzin: 2900018 
 
Meteo  Eugeniusz Olszański  
  Eugeniusz Olszański
ur.1935

Eugeniusz Olszański

Eugeniusz Olszański (ur. 1935) Modelarz, instruktor spadochronowy I klasy, instruktor pilot I klasy szybowcowy, samolotowy i balonowy, posiada licencję mechanika lotniczego. Od 1947 członek i działacz Aeroklubu Poznańskiego. Szkolenie szybowcowe rozpoczął w 1951r. w szkole szybowcowej w Rzadkowie. Rok później rozpoczął, jako praktykant, pracę w Aeroklubie Poznańskim, zostając w nim w 1953r. instruktorem lotniczym. W 1962r. został zatrudniony w Inspektoracie Kontroli Cywilnych Statków Powietrznych, gdzie pracował na stanowisku starszego specjalisty.

Posiada diamentową odznakę szybowcową i złotą odznakę spadochronowa. Członek i trener balonowej kadry narodowej. W latach osiemdziesiątych uczestnik wielu zawodów i mistrzostw w kraju i za granica, gdzie odnotował znaczące sukcesy. Balonowy mistrz Polski (1689). Autor programu szkolenia pilotów balonowych. Jako instruktor lotniczy wyszkolił wielu skoczków spadochronowych i pilotów. Szkolił m.in. grupę pilotów balonowych z Bułgarii i ZSRR. Posiada uprawnienia do przeprowadzenia prób fabrycznych i państwowych na prototypach balonów na ogrzane powietrze produkcji polskiej i zagranicznej. Od kilkunastu lat współorganizator wielu balonowych zawodów i mistrzostw, na których najczęściej pełni funkcje kierownika sportowego. Długoletni członek Komisji Balonowej Aeroklubu Polskiego i jej przewodniczący.

Członek Państwowej Lotniczej Komisji Egzaminacyjnej (od 1962). W 1988 powołany na przewodniczącego OKBWL w Poznaniu. Wielokrotnie delegowany do pracy za granicę w charakterze inspektora państwowego nadzoru nad polskimi statkami powietrznymi. Uhonorowany tytułem i odznaką Zasłużonego Działacza Lotnictwa Sportowego. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, Srebrnym Medalem za Zasługi dla Obronności Kraju, Medalem i Odznaką, Zasłużonemu dla Lotnictwa (przez DWLiOP), złotą odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej i złotą odznaką Zasłużony dla Transportu PRL.

Opracowanie na podstawie "Aerokluby" 92/2001 Jerzy R.Konieczny & Bernard Koszewski przy współpracy
Janusza Łukaszewicza
 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl