Aleksander Kujawski

Aleksander Kujawski (ur. 1931) czynny instruktor i pilot szybowcowy I klasy, pilot samolotowy, skoczek spadochronowy III klasy.

Podstawowe szkolenie szybowcowe - 1948 roku w Polskim Nowym Młynie k. Sławna (szkolenie teoretyczne 1947 r. Częstochowa), pilot samolotowy od roku 1958.

Od końca lat 50-tych XX wieku instruktor szybowcowy – wyszkolił kilkudziesięciu młodych pilotów szybowcowych. Do chwili obecnej A. Kujawski wykonał na szybowcach 7959 lotów w czasie 1749 godzin i 42 minut i 1719 lotów samolotowych (nalot samolotowy: 498 h 23'). Posiada Złotą Odznakę Szybowcową z Trzema Diamentami.

Członek Aeroklubów Częstochowskiego (1948 – 1951) i Opolskiego (1955 – 1966). Od 1966 roku nieprzerwanie członek Aeroklubu Poznańskiego im. Wandy Modlibowskiej. Członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego.

Absolwent Politechniki Częstochowskiej – wykształcenie inżynier metalurg oraz Politechniki Poznańskiej - tytuł magistra inżyniera mechanika.

Odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi. Uhonorowany odznaką i tytułem Zasłużony Działacz Lotnictwa Sportowego, Złotą Odznaką „Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej”, Złota Odznaka „Za Zasługi dla Aeroklubu Polskiego”. Laureat nagrody „Złote Skrzydło” Aeroklubu Poznańskiego w roku 2004.