Odwiedzin: 2011806 
 
Meteo  Józef Niewiedział  
  Józef

W dniu 5 maja 2010r. w wieku 91 lat zmarł pilot instruktor szybowcowy Aeroklubu Poznańskiego Józef Niewiedział.

Podstawowe wyszkolenie szybowcowe zdobył w 1937r. w Szkole Szybowcowej w Fordonie k/Bydgoszczy. Następne stopnie wyszkolenia szybowcowego osiągał w ośrodkach w Pińczowie, Tęgoborzu i Rzadkowie. W latach 1938-1939 szkolił się na kursie pilotażu samolotowego w ramach Przysposobienia Wojskowego Lotniczego w 3 Pułku Lotniczym w Poznaniu, latając na samolotach RWD-8 i „Bartel”.

Okupację spędził w Piwnicznej, powiat Nowy Sącz. Po wyzwoleniu w 1945r. był uczestnikiem kursu szybowcowego w Ośrodku ćwiczebnym Szybownictwa w Kobylnicy, gdzie ukończył kurs lotów ciągnionych.

W 1947r. zdobywa Licencję Pilota Turystycznego - Samolotowego. Upoważnienie Instruktora Szybowcowego (nr 89) wydane przez Ministerstwo Komunikacji Departament Lotnictwa Cywilnego uzyskał w 1948r., podejmując równocześnie pracę w Szkole Szybowcowej w Rzadkowie na stanowisku Kierownika Wyszkolenia.

Pod koniec 1948r przeniósł się do pracy w Polskich Liniach Lotniczych oddz. w Poznaniu, pełniąc funkcję Dyżurnego Ruchu. Czynne uprawianie sportów lotniczych zakończył w 1951r.

Do Poznańskiego Klubu Seniorów Lotnictwa wstąpił w 1996r., będąc jego członkiem do końca życia. Za długoletnią działalność w lotnictwie sportowym uhonorowany został przez Zarząd KSL-u okolicznościową statuetką.

Cześć Jego pamięci.
 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl