Odwiedzin: 2825559 
 
Meteo











































  I Zawody Balonowe im. Hieronima Kosmowskiego  
  I Zawody Balonowe im. Hieronima Kosmowskiego o Puchar Starego Browaru

I Zawody Balonowe im. Hieronima Kosmowskiego o Puchar Starego Browaru

22 marca 2007r.

O godzinie 14:30 na Malcie odbyło się otwarcie I Zawodów Balonowych im. Hieronima Kosmowskiego o Puchar Starego Browaru.

Patron zawodów, Hieronim Kosmowski, to zmarły przed czterema laty, znany i lubiany instruktor balonowy, długoletni członek i pracownik Aeroklubu Poznańskiego.

W zawodach wzięło udział 30 ekip, w tym 4 załogi z Litwy. Z planowanych 36 kilka nie dotarło z przyczyn losowych. W zawodach miał wziąć także udział Andrew Holly z Wielkiej Brytanii na balonie Sloggi jednak z powodów technicznych nie dojechał on do Poznania. Zapowiedział jednak swój udział w kolejnych zawodach rozgrywanych w Poznaniu.

Ostatecznie ukształtowała się następująca lista startowa pilotów biorących udział w zawodach.

Sprawny przebieg zawodów zapewniał personel w następującym składzie.

Wielkim atutem zawodów było umiejscowienie zakwaterowania, biura zawodów, sali odpraw, restauracji oraz miejsca tankowania gazu i startów balonów na tereniemalowniczo położonych obiektów Campingu Malta i Malta Tor Regatowy, wchodzacych w skład Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji POSiR, w bezpośredniej bliskości centrum Poznania, co znacznie redukowało problemy logistyczne.

W dniu 22 marca planowany był następujący program zawodów, jednak jak się później okazało, aura znacznie zmodyfikowała te optymistyczne zamierzenia.

Choć poranne opady śniegu z deszczem nie nastrajały optymistycznie, jednak po południu warunki meteorologiczne umożliwiły wyłożenie w jednym locie dwóch konkurencji. Wiał południowy wiatr. Konkurencja polegała na przeleceniu balonem jak najbliżej 4 punktów wyznaczonych na odprawie przedlotowej. Punkty są określane przez dyrektora sportowego w oparciu o komunikat meteorologiczny tak, by kierunek wiatru umożliwił osiągnięcie wskazanych punktów. Ocena odległości balonu od punktu jest możliwa w oparciu o rejestratory GPS, w które wyposażony jest na zawodach każdy pilot.

Piloci wystartowali po godz. 16:00 z polany koncertowej usytuowanej na północnym brzegu jeziora Maltańskiego. Poznaniacy mogli podziwiać w locie 27 balonów lecących z Malty w kierunku Winograd na wysokości nie przekraczającej 500 metrów. Po wykonaniu zadania balony lądowały na północnych krańcach Poznania oraz w rejonie Biedruska. Cały lot, do czasu opuszczenia przez balony rejonu kontrolowanego lotniska Ławica przebiegał w porozumieniu i na łączności z wieżą Poznań Ławica.

Jedną z największych bolączek pilotów były stosunkowo grząskie pola, na których przyszło lądować balonom. Choć starty balonów odbywały się tuż po godzinie 16:00, a sam lot trwał około 1 godziny, ostatnia ekipa wróciła na Camping Malta po godz. 21:00. Wszystko z powodu czasochłonnego wyciągania balonu i "zakopanego" samochodu w "polu".

Prognozy na dzień 23 marca znów nie były optymistyczne, przewidywane były opady oraz zmiana kierunku i wzrost siły wiatru do ponad 8 m/s. Niemniej odprawę zaplanowano na godz. 6:20 rano.

Galeria zdjęć Marka Kaczmarczyka
Galeria zdjęć: loty w dniu 22 marca 2007r. w obiektywie Marka Kaczmarczyka.

Galeria zdjęć Radka Górzeńskiego
Galeria zdjęć: loty w dniu 22 marca 2007r. w obiektywie Radka Górzeńskiego.

23 marca 2007r.

23 marca pogoda nie okazała się łaskawa dla baloniarzy. Wiał silny wiatr, a wieczorem dodatkowo deszcz uniemożliwił przeprowadzenie nocnego pokazu balonów w Swarzędzu.

Planowo o godz. 12:00 odbyła się konferencja prasowa w
Starym Browarze. W konferencji prowadzonej przez Szymona Melosika uczestniczyli m.in. gospodarz obiektu Dominika Kulczyk-Lubomirska, zastępca prezydenta Poznania Maciej Frankiewicz, burmistrz Swarzędza Bożena Szydłowska, przedstawiciel Kompanii Piwowarskiej Tomasz Kanton. Na pytania dziennikarzy odpowiadali dyrektor zawodów Radosław Górzeński, dyrektor sportowy Adam Gruszecki, zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta z 1983r. Stefan Makné i Ireneusz Cieślak, a także licznie zgromadzeni piloci i zawodnicy.

Podczas konferencji zaprezentowano m.in. zdjęcia Marka Kaczmarczyka i film Marcina Kaczmarka wykonany podczas pierwszej konkurencji.

Galeria zdjęć Krzysztofa Maciejewskiego
Galeria zdjęć: konferencja prasowa w Starym Browarze w dniu 23 marca 2007r. w obiektywie Krzysztofa Maciejewskiego.

Najwyższe pozycje po pierwszym locie (dwóch konkurencjach) zajmowali renomowani piloci:
Bogdan Prawicki przed Valerijem Machnorylovem i Rimasem Kostiuskeviciusem. Kolejne miejsca zajmowali Witold Filus i Ewa Prawicka.

O godzinie 21:00 na pływalni Wodny Raj w Swarzędzu odbył się mecz piłki wodnej pomiędzy organizatorami zawodów (przedstawicielami Aeroklubu Poznańskiego i pracownikami Urzędu Miasta i Gminy Swarzędz) a przedstawicielami zawodników. Uczestnicy zawodów, wyraźnie zmęczeni dotychczasowymi konkurencjami, ulegli wysoko organizatorom 3:9. Mecz składał się z 4-ech 8-minutowych części, drużyny wystąpiły w 8-osobowych składach.

24 marca 2007r.

W sobotę od rana wiał silny wschodni wiatr uniemożliwiający starty balonów. Odprawa z godz. 6:20 była przekładana kilkukrotnie. Ostatecznie kierownik sportowy wyznaczył odprawę na godz. 16:00 na lotnisku Bednary koło Pobiedzisk. Niestety wiatr był ciągle silny i w oczekiwaniu na jego wieczorne osłabnięcie zawodnicy rozegrali zawody w rzucie markerem pod wiatr.

Marker to wstęga o szerokości 10 cm i długości 170 cm wykonana z nylonu powlekanego o gramaturze 100 gr/m2. Na końcu wstęgi znajduje się kieszonka, w której zaszyte jest 70 gr piasku. Marker wykorzystywany jest do rzucania nim z kosza lecącego balonu w kierunku krzyża - celu wyłożonego z płócien przez komisję sedziowską w oznaczonym miejscu na ziemi.

Tym razem markerem rzucano na ziemi. Wiał silny wiatr, w porywach do 11 m/s, co dodatkowo utrudniało zawodnikom uzyskanie dobrych odległości. Wiatr powodował także częste wypadanie markera na out co skutkowało odległością 0.00 m.
Najdalej rzucił markerem Jerzy Czerniawski, uzyskując 21,80 m.

Galeria zdjęć Radka Górzeńskiego
Galeria zdjęć: konkurencja rzutu markerem pod wiatr rozegrana na lotnisku Bednary w dniu 24 marca 2007r. w obiektywie Radka Górzeńskiego.

Wyniki konkurencji rzutu markerem.

Niestety spodziewane osłabnięcie prędkości wiatru nie nastąpiło i o godz. 17:00 kierownik sportowy Adam Gruszecki zarządził "odbój". Wszyscy zawodnicy, w kolumnie liczącej ponad 30 samochodów z przyczepami balonowymi, przejechali drogę dzielącą Bednary i Maltę, wykonując po drodze rundę honorową na rynku w Swarzędzu.

W ciągu dnia przedstawiciele zawodników złożyli wiązankę kwiatów na grobie Hieronima Kosmowskiego na poznańskim cmentarzu Miłostowo.

O godzinie 21:00 w atrium Starego Browaru odbyło się oficjalne "zakończenie" zawodów. Zakończenie w cudzysłowiu, ponieważ zawody w tym momencie nie były jeszcze rozegrane, dopiero konkurencja w dniu następnym miała rozstrzygnąć ostateczną klasyfikację. Od godz. 20:00 przed wejściem do "nowego" Starego Browaru poznaniacy mieli okazję przez krótką chwilę obejrzeć wypełniony powietrzem balon "Roleski" podświetlony płomieniami palnika. Silny wiatr uniemożliwił jednak dłuższy pokaz balonu. Piloci złożyli balon i demonstrowali przechodniom kosze balonowe z działającymi palnikami, które dawały płomienie o długości kilku metrów. Palnik balonowy zbliża się mocą do 2 MW, co daje wyobrażenie o potędze płomieni.

Zakończenie odbyło się w atrium, przy samochodzie Volkswagen Crafter Pickup, reklamującym zawody, na którym znajdował się kosz balonowy. Imprezę prowadził Szymon Melosik, a zawodnicy i zgromadzeni goście wysłuchali kilku piosenek w wykonaniu jego utalentowanych córek, Dagmary i Martyny. Andrzej Politowicz, prezes Aeroklubu Poznańskiego uznał zawody za prawie zakończone, po czym dodał, iż "prawie robi dużą różnicę". Barbara Bocian, szefowa Klubu Seniorów Lotnictwa, wręczyła nagrodę klubu dla załogi damskiej w składzie Beata Choma, Małgorzata Klorek, Monika Komirska i Jacek Salak. Beata Choma otrzymała także nagrodę Cechu Stolarzy Swarzędzkich dla najładniejszej baloniarki - lustro, w którym można się przeglądać i zapytywać „kto jest najpiękniejszy na świecie”. Burmistrz Swarzędza, pani Bożena Szydłowska, wręczyła kierownikowi zawodów statuetkę rycerza z herbu Swarzędza ufundowaną przez Miasto i Gminę Swarzędz w uznaniu dla sprawnej organizacji tych i innych zawodów oraz przedsięwzięć organizowanych przez Aeroklub Poznański. Marek Kaczmarczyk otworzył wystawę swoich zdjęć o tematyce balonowej, które można podziwiać w atrium Starego Browaru.

Galeria zdjęć Macieja Sobczyka
Galeria zdjęć: zakończenie zawodów w Starym Browarze w dniu 24 marca 2007r. w obiektywie Macieja Sobczyka.

Galeria zdjęć Wojtka Grzechowiaka i Radka Górzeńskiego
Galeria zdjęć: zakończenie zawodów w Starym Browarze w dniu 24 marca 2007r. w obiektywie Wojtka Grzechowiaka i Radka Górzeńskiego.

Nastepnie zawodnicy przenieśli się na
Camping Malta, gdzie załogi wypatroszyły 2 dziki popijając je piwem Lech Pils ufundowanym przez Kompanię Piwowarską.

25 marca 2007r.

W niedzielny poranek przygotowania do lotu trwały od wschodu słońca. O godzinie 7:00 (aktualnego czasu - po zmianie) załogi i organizatorzy spotkali się na odprawie, która przebiegła w ekspresowym tempie.

Na miejscu startów przedstawiciel firmy Red Bull Polska wręczył pilotom Red Bull® Energy Drink - trudno ocenić w jakim zakresie "dodał on pilotom skrzydeł" - wszak balon skrzydeł nie posiada. Niemniej nie da się ukryć, iż wszyscy aż rwali się do lotu.

Start wyłożono na północnym brzegu jeziora Malta. Kierunek wiatru wskazywał, iż balony lecąc w kierunku zachodnim przetną oś pasa lotniska Ławica. Ustalenia z wieżą lotniska Ławica przebiegły sprawnie i przed godziną 8:00 balony zaczęły odrywać się od ziemi. Koordynację lotów z powietrza zapewniał Stefan Smorawski na motoszybowcu Vivat z fotoreporterem Markiem Kaczmarczykiem na pokładzie. Samoloty rejsowe cierpliwie oczekiwały w holdingu, podczas gdy ich pasażerowie oraz mieszkańcy Poznania podziwiali balony przemierzające przestrzeń nad Poznaniem lecąc z Malty przez Stary Rynek i rondo Kaponiera. Balony lądowały po zachodniej stronie Poznania. Piękna pogoda umożliwiła wykonanie wielu pięknych zdjęć, które można oglądać w dziale galeria pod nazwą "Zawody balonowe 2007". Miejmy nadzieję, iż ten widok balonów nad centrum Poznania, będący powrotem do wspaniałych tradycji, stanie się jeszcze wiele razy naszym udziałem.

Galeria zdjęć Marka Kaczmarczyka
Galeria zdjęć: loty w dniu 25 marca 2007r. w obiektywie Marka Kaczmarczyka.

Galeria zdjęć Macieja Sobczyka
Galeria zdjęć: loty w dniu 25 marca 2007r. w obiektywie Macieja Sobczyka.

Galeria zdjęć Radka Górzeńskiego
Galeria zdjęć: loty w dniu 25 marca 2007r. w obiektywie Radka Górzeńskiego.

W godzinach przedpołudniowych załogi wracały z pól, tankując po drodze gaz do butli balonowych z cysterny
BP Polska.

O godzinie 12:00 na Campingu Malta odbyło się zakończenie zawodów. W dwóch lotach zawodnicy rozegrali cztery konkurencje, co pozwoliło uznać zawody za rozegrane. W ostatnich dwóch konkurencjach najwyższe lokaty zajęli reprezentanci gospodarzy: Michał Mikuła i Krzysztof Stanecki. W łącznej klasyfikacji załogi poznańskie zajęły ostatecznie miejsca w drugiej dziesiątce: Michał Mikuła był 12., Krzysztof Stanecki 14., Zbyszek Meller 19., Beata Choma 20.

Zawody wygrał reprezentant Litwy
Rimas Kostiuskievicius przed Valerijem Machnorylovem (także Litwa) i Witoldem Filusem. Warto zauważyć, iż pomimo niewielkiej liczby rozegranych konkurencji, wyniki zawodów pokryły się z aktualnym światowym rankingiem FAI, w którym zawodnicy, którzy stanęli na podium, zajmują miejsca w pierwszej 50'tce.

Najlepsza z kobiet, Ewa Prawicka, zajęła miejsce 11.

Puchary
Starego Browaru wręczali zwycięzcom doświadczeni poznańscy instruktorzy i weterani sportu balonowego: Eugeniusz Olszański oraz zdobywcy Pucharu Gordona Bennetta w 1983r.: Stefan Makne i Ireneusz Cieślak.

Zobacz ostateczną
tabelę wyników.

Rajmund Jakób, ojciec Radosława Jakóba, zmarłego w ubiegłym roku znanego i lubianego poznańskiego baloniarza, ufundował Puchar Przechodni o Memoriał Radosława Jakóba, który w tym roku przypadł w udziale zwycięzcy niedzielnego lotu, Zbigniewowi Jagodzikowi.

Czerwoną latarnię wręczono sympatycznej
Dagmarze Weremko, której nagrodę odstąpił ostatni w klasyfikacji Piotr Haberland. Piotr koordynując zgody ruchowe, które pozwoliły na rozegranie ostatniej konkurencji, nie miał możliwości wzięcia w niej udziału, co wyeliminowało go z walki o punkty w ostatecznej klasyfikacji.

Galeria zdjęć Radka Górzeńskiego i Marka Kaczmarczyka
Galeria zdjęć: wręczenie nagród na Campingu Malta w dniu 25 marca 2007r. w obiektywie Radka Górzeńskiego i Marka Kaczmarczyka.

Pomimo kapryśnej pogody zawody należy uznać za udane, zarówno pod względem sportowym, propagandowym jak też organizacyjnym. Wyłoniono zwycięzców w sportowej walce, a skład podium nikogo nie zaskoczył. Mieszkańcy Poznania mogli dwukrotnie podziwiać niespotykaną do tej pory nad Poznaniem liczbę 29 balonów, które dzięki życzliwości pracowników Wieży Poznań Ławica wykonywały loty w strefie kontrolowanej lotniska, bezpośrednio nad miastem Poznaniem. Pomimo debiutu na arenie zawodów Pucharu Polski, zawody zostały wysoko ocenione pod względem organizacyjnym przez przedstawicieli komisji balonowej Aeroklubu Polskiego, jak też przez samych zawodników.

Sprawne przeprowadzenie zawodów w bardzo dobrych warunkach organizacyjnych było możliwe tylko dzięki wsparciu, które udzielili w tym okresie Aeroklubowi Poznańskiemu liczni partnerzy i sponsorzy.

Miejmy nadzieję, iż za rok uda się zorganizować w Poznaniu zawody balonowe tej samej, a moze nawet wyższej rangi.

Zobacz filmy zrealizowane w trakcie zawodów:
film #1 19.8MB Marcin Kaczmarek (TVN)
film #2 64.9MB Dariusz Smoliński (RTK)
film #3 14.3MB Hubert Kwinta (TVP3)

 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl