Odwiedzin: 2506479 
 
Meteo  Zbigniew Kapuściński  
  Zbigniew Kapuściński
1904-1940

Zbigniew Kapuściński

Doktor chemii na Uniwersytecie Poznańskim, współorganizator Poznańskiego Aeroklubu Akademickiego w roku 1928 i Aeroklubu Poznańskiego w roku 1931. Uczestnik szeregu zawodów i konkursów lotniczych. We wrześniu 1939 roku zmobilizowany do 3-go pułku lotniczego w Poznaniu. Dostał się do niewoli wojsk radzieckich. Zamordowany w Katyniu w 1940 roku.
Notka biograficzna Wikipedia.

Członek powstałego w 1928 roku Poznańskiego Aeroklubu Akademickiego (PAA). W roku 1929 Zbigniew Kapuściński znalazł się w pierwszej grupie wyszkolonych w PAA pilotów samolotowych (ogółem w roku 1929 wyszkolono w PAA 15 pilotów samolotowych, w tym dwie pierwsze w Polsce kobiety). Szkolenia odbywały się na lotnisku Ławica pod okiem instruktorów 3 Pułku Lotniczego.
Od roku 1931 członek Aeroklubu Poznańskiego powstałego w wyniku połączenie PAA oraz Wielkopolskiego Klubu Lotników.
W latach 1934-1939 Zbigniew Kapuściński regularnie znajduje się na listach pilotów wykonujących w Aeroklubie Poznańskim loty samolotowe.

Udział w zawodach:
1931 - IV Krajowy Konkurs Samolotów Turystycznych - pil. Z. Kapuściński, pasażer Gerard Man, samolot: RWD-2;
1933 - I Lot Północno Zachodniej Polski (zawody zorganiz. przez AP) - pil. Z. Kapuściński / Bohdan Zalewski, samolot: RWD-4. Program zawodów obejmował: lot okrężny, lot na orientację i 60-kilometrowy wyścig. Kapuściński wygrał lot na orientację;
1933 - Międzynarodowy Mityng Lotniczy w Warszawie (zawody zorganizowane przez Aeroklub Warszawski) - Kapuściński 9 miejsce w locie na orientację, samolot: RWD-2;
1933 - V Krajowy Lotniczy Konkurs Turystyczny, Załoga: pil. Z. Kapuściński / Bohdan Zalewski, samolot: RWD-4.

1929_1
Rozdanie w 1929 roku licencji pilotów samolotowych pierwszej grupie wyszkolonej w Poznańskim Aeroklubie Akademickim (PAA).
Od lewej: ppłk pil. Władysław Kalkus - dowódca 3 Pułku Lotniczego w Poznaniu, mjr Bolesław Wojtarowicz - Prezesa PAA (w 3 Pułku - d-ca "parku lotniczego"), kpt. Langner, piloci PAA: Janusz Mościcki, Ludwik Rosiński, Zbigniew Kapuściński, Czesław Matusiak, Zbigniew Litwiński, Maria Hrynakowska, Hanna Grzybkowska, Maria Tomaszewska. Lotnisko Ławica, 1929.


1929_2
Grupa pierwszych pilotów samolotowych wyszkolonych w 1929 roku w Poznańskim Aeroklubie Akademickim (PAA). Od lewej: Ludwik Rosiński, Janusz Mościcki, Czesław Matusiak, Zbigniew Kapuściński. Lotnisko Ławica, 1929.
 
do góry

 
Zlot Gigantów 2019
Grupa Akrobacyjna Żelazny
Oœrodek Szkolenia Lotniczego Żelazny 6
Rezerwacje obeiktów sportowych (squash, tenis, bowling) w ramach Studium Wychowania Fizycznego Politechniki Poznańskiej
Beata Choma
Latanie precyzyjne. Aeroklub Poznański
77 Szkoła Bezpiecznego Latania
SAE AeroDesign Politechnika Poznańska
Gliding Team Klinika Kolasiński
www.aerofoto-kaczmarczyk.com
Akademicki Klub Lotniczy Politechniki Poznańskiej
Akademicki Klub Lotniczy UAM
lotniczapolska.pl
CityZen
QR www.aeroklub.poznan.pl