Bernard Karol Buchwald
1917 - 2013

Bernard Buchwald

Ppłk pil. dr Bernard Buchwald urodził się 15.05.1917 w Ocieszynie.

W roku 1935 rozpoczął szkolenie szybowcowe w Aeroklubie Poznańskim. W roku 1937 po przeszkoleniu w pilotażu samolotowym (1936) w ramach PW lotniczego wstąpił do Szkoły Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie, którą ukończył w roku 1939. Po zakończeniu działań wojennych w Polsce przedostał się przez Rumunię i Francję do Wielkiej Brytanii gdzie w roku 1941 otrzymał przydział do 316 dywizjonu myśliwskiego PSP. W czasie wojny wykonał 83 loty bojowe. W kwietniu 1942 roku zestrzelony został nad Francją i do końca wojny przebywał w niemieckim obozie dla jeńców wojennych.

Podchorążowie T. Żmijewski i B. Buchwald. Borowina, zima 1938/1939

Po wojnie rozpoczął studia anglistyczne w Wielkiej Brytanii, które ukończył po powrocie do kraju na Uniwersytecie Poznańskim gdzie otrzymał stopień naukowy doktora nauk humanistycznych. Po powrocie do kraju ponownie wstąpił do Aeroklubu Poznańskiego. W latach 50-tych XX w. ze względu na wojenną przeszłość szykanowany przez ówczesne władze komunistyczne. Członek Klubu Seniorów Lotnictwa Aeroklubu Poznańskiego, członek honorowy Aeroklubu Poznańskiego.

Bernard Buchwald to również Ojciec Chrzestny sztandaru 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego z Krzesin. Akt wręczenia sztandaru miał miejsce w dniu 9. listopada 2011 r. przed poznańskim ratuszem w ramach centralnych obchodów piątej rocznicy eksploatacji samolotu wielozadaniowego F-16 w Siłach Powietrznych RP.

Zobacz także biogram Bernarda Buchwalda na stronie Polskie Siły Powietrzne w II Wojnie Światowej.

Wojenne wspomnienia Bernarda Buchwalda - fragmenty z książek jego autorstwa: "316 Warszawski Dywizjon Myśliwski" oraz "Od Wrony do Spitfire`a. /Wspomnienia pilota/":
Relacja z ostatniego lotu bojowego w czasie II wojny światowej.
Relacja z pobytu w niemieckiej niewoli.